Pseudonim:
"Trot"
Data urodzenia:
1922-11-29
Data śmierci:
1981-12-05
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec z cenzusem
Miejsce urodzenia:
Łódź
Imiona rodziców:
Antoni - Maria z domu Stebelska
Wykształcenie do 1944 r.:
Absolwent Miejskiego Gimnazjum Męskiego w Łodzi, z której został wysiedlony przez Niemców w 1939 r. W latach okupacji niemieckiej kontynuował naukę w Warszawie: w Państwowej Szkole Budownictwa II stopnia, oraz na Tajnej Politechnice Warszawskiej (Państwowa Wyższa Szkoła Techniczna).
Udział w konspiracji 1939-1944:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - przydział nieznany
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Bartkiewicz" - 4. kompania - III pluton (OS NSZ por. "Żubra”)
Szlak bojowy:
Stare Miasto - Śródmieście Północ. Wybuch Powstania Warszawskiego zastał go z kuzynem, Kazimierzem Stebelskim, na Starym Mieście. Odcięci od macierzystych jednostek zgłosili się ochotniczo do oddziału stacjonującego przy ul. Przejazd. Po kilku dniach część nieuzbrojonych żołnierzy przeszła do Śródmieścia Północ, w rejon ulicy Złotej. Kwaterował w Kinie "Palladium" (ul. Złota 7/9) pełniąc służbę wewnętrzną oraz straż przy dowództwie na ul. Zgoda. Pod koniec sierpnia zgłosił się do oddziału kpt. "Żmudzina" i jako celowniczy rkm walczył na odcinku ul. Królewska - Kredytowa.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec obozu przejściowego w Ożarowie, następnie Stalagu XI B Fallingbostel, przeniesiony do Stalagu VI J Dorsten (Nordrhein-Westfalen), z którego uciekł i przedostał się do strefy opanowanej przez Amerykanów.
Numer jeniecki:
140166
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu służył w oddziałach pomocniczych 9. Armii USA, w latach 1945-1946 służba pomocnicza przy brytyjskiej Armii Rezerwowej - Polska Kompania Wartownicza, Herford. K.1. PWX Camp (Polish Guard Herford Germany). W 1946 r. jako wolny słuchacz rozpoczął studia na Wydziale Architektury w Brukseli. W tym samym roku powrócił do kraju. W latach 1946-1951 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej uzyskując dyplom inżyniera architekta, magistra nauk technicznych. W latach 1949-1952 był projektantem w Centralnym Biurze Projektów "Miastoprojekt". W latach 1952-1955 zajmował stanowiska: starszy projektant, główny projektant, kierownik pracowni. W latach 1955-1964 był głównym projektantem i kierownikiem pracowni w "Miastoprojekcie" w Łodzi, w latach 1965-1969 był kierownikiem zespołu urbanistycznego Łódź-Bałuty. Od 1969 do 1977 r. był kierownikiem zespołu architektów i głównym projektantem Centralnego Laboratorium Jedwabniczo-Dekoracyjnego (Łódź). W latach 1977-1981 kierownik pracowni - Biuro Projektowania i Realizacji Inwestycji Chemitex (Łódź). Od 1950 r. członek NOT (Naczelna Organizacja Techniczna), od 1952 r. członek S.A.R.P. (Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej), od 1967 r. członek TUP (Towarzystwo Urbanistów Polskich).
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zmarł nagle na zawał serca w Steinham (Niemcy), w drodze do Paryża.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter