Andrzej Waldemar Cielecki

Pseudonim:
"Andrzejek II"
Data urodzenia:
1928-06-24
Data śmierci:
2016-07-06
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jan - Zofia z domu Przesmycka
Udział w konspiracji 1939-1944:
Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - Brygada Dywersyjna "Broda 53" - kompania "Topolnicki"
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - kompania "Topolnicki"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagów 344 Lamsdorf, Stalagu IV B Mühlberg oraz IV G Cottbus
Numer jeniecki:
103342
Losy po wojnie:
Po wojnie powrócił do Warszawy i już w 1945 r. rozpoczął naukę: najpierw w słynnej szkole Wawelberga na wydziale łączności, a następnie na Politechnice Warszawskiej, gdzie obronił doktorat z optoelektroniki. Gdy w 1949 r. zaczęła się fala aresztowań byłych żołnierzy AK i powstańców warszawskich, także i on trafił do aresztu Urzędu Bezpieczeństwa. Przesłuchiwała go osobiście Julia Brystygierowa słynąca z sadystycznych tortur. Żadnych nazwisk nie zdradził. Po wyjściu na wolność otrzymał przydział pracy do Zakładów Telewizyjnych. Opatentował wiele wynalazków, pracownik naukowy PAN. Zmarł w wieku 88 lat.
Informacje dodatkowe:
Elektronik. Najmłodszy oficer batalionu Zośka. Twórca podziemnego radia "Jutrzenka". 14 grudnia 1981 r., drugiego dnia stanu wojennego, rozpoczął emisję podziemnego radia "Jutrzenka". O godz. 10 na falach krótkich i na pasmach częstotliwości morskich rozesłał zaszyfrowany alfabetem morsa komunikat anglojęzyczny o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce i sygnał SOS. Krótkie, 15 minutowe audycje w latach 80. nadawane były z nadajników umieszczonych w maszynowniach wind i szybach wentylacyjnych.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, UdsKiOR
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Andrzej Waldemar Cielecki "Andrzejek II" (1928-2016). Fot. AR MPW

Andrzej Waldemar Cielecki "Andrzejek II" (1928-2016). Fot. AR MPW

Nasz newsletter