Pseudonim:
"Janka"
Data urodzenia:
1911-07-18
Data śmierci:
1998-07-14
Funkcja:
-
Imiona rodziców:
Mieczysław - Henryka z domu Butler
Wykształcenie i praca do 1939 r.:
Po ukończeniu seminarium nauczycielskiego pracowała w szkole w Mieroszynie koło Pucka. W 1939 r. przeniesiona do Grudziądza, gdzie miała pracować jako nauczycielka w Szkole Powszechnej nr 3. im. Królowej Jadwigi oraz objąć obowiązki hufcowej w jednych z żeńskich hufców ZHP. Latem uczestniczyła w szkoleniu sanitarnym i łączności.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
We wrześniu 1939 wyruszyła przez Toruń do Warszawy. Po drodze napotkała wozy z rannymi w czasie bitwy pod Kutnem, zaopiekowała się nimi i dowiozła do Szpitala Ujazdowskiego. W trakcie obrony stolicy furmanką rozwoziła żywność i lekarstwa do stołecznych szpitali.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Po kapitulacji Warszawy wyjechała do Grudziądza, skąd ze względu na to, że była poszukiwana przez Gestapo, powróciła do stolicy. Włączyła się w działalność Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej, przewoziła broń, tajną prasę, była łączniczką.
Oddział:
Delegatura Rządu na Kraj - IV Rejon - schronisko dla dzieci - ul. Skorupki 12
Dzielnica:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną, uciekła przed Pruszkowem i dostała się do Piastowa, gdzie prowadziła punkt zborny dla zagubionych i osieroconych dzieci. Te, po które nie zgłosili się rodzice, udało jej się ewakuować do domów dziecka w Krakowie i Nowym Sączu.
Losy po wojnie:
Powróciła do Grudziądza. Ukończyła Studium Zaoczne w Państwowej Szkole Pedagogicznej w Warszawie i pracowała jako nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 3, a po uzyskaniu dyplomu (1955) w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Grudziądzu. Na emeryturę przeszła w 1969.
Miejsce śmierci:
Grudziądz, pochowana na cmentarzu parafialnym.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter