Pseudonim:
"Basia Biała"
Data urodzenia:
1928-12-04
Data śmierci:
2020-04-06
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Imiona rodziców:
Stanisław - Zofia z domu Arens
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1943 r. - Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-4 (łączności)
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk „Baszta” - batalion „Karpaty” - kompania K-4 (łączności). Telefonistka powstańczej centrali telefonicznej „Hanka" przy ul. Malczewskiego.
Szlak bojowy:
Mokotów
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Z obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie została wywieziona do obozu koncentracyjnego KL Stutthof. Tam przydzielono ją do pracy w szpitalu. Zimą 1945 roku zachorowała na tyfus. Więźniowie potajemnie karmili ją rosołem z królika, co uratowało jej życie. Zbyt słaba nie mogła uczestniczyć w ewakuacji Stutthofu. Była jednym z niewielu świadków wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną.
Losy po wojnie:
Po wojnie pracowała w warszawskiej wytwórni płytowej „Muza”. Angażowała się w działania na rzecz Koła Byłych Więźniów KL Stutthof oraz Fundacji im. Maksymiliana Kolbego.
Nazwisko po mężu:
Braun
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW. Niepełna informacja o śmierci (jedynie rok zgonu) zgłoszona za pośrednictwem Pokoju Kombatanta MPW, potwierdzona następnie w USC w Łomiankach (MPW-kontakt: Jan Wawszczyk)
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

AAN - kwerenda

AAN - kwerenda

Nasz newsletter