Pseudonim:
"Kuźnica"
Data urodzenia:
1923-06-28
Data śmierci:
2014-05-24
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Feliks - Rozalia
Pseudonimy:
"Kuźnica", "Joanna"
Wykształcenie do 1944 r.:
Była uczennicą Gimnazjum Handlowego na ul. Górnośląskiej w Warszawie. W czasie okupacji Niemcy pozwolili na otwarcie gimnazjum kupieckiego dla dorosłych, w którym kontynuowała naukę. Przed wybuchem Powstania Warszawskiego zdała konspiracyjnie maturę.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - 4. Rejon - Wojskowa Służba Ochrony Powstania - IX zgrupowanie WSOP.
Miejsce koncentracji na godzinę „W”:
Plac Napoleona
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - pluton wartowniczy
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną, wraz z grupą przyjaciół dotarła do Radziwiłłowa.
Losy po wojnie:
Doktor nauk medycznych, w latach 1945-1950 studiowała medycynę w w Łodzi, z którą związana była już do końca życia.
Nazwisko po mężu:
Furnal | Kossakowska-Furnal
Miejsce pochówku:
Łódź, Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Urodziła się w Warszawie przy ul. Pięknej. Przed wojną mieszkała w Rembertowie. Jej brat został aresztowany przez Niemców jeszcze w okresie okupacji i wywieziony do obozu w Austrii. O Feliks Kossakowski, który przed wojną był maszynistą PKP i w czasie wojny nadal pracował na kolei również znalazł się w obozie w Niemczech.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Archiwum Historii Mówionej, Halina Kossakowska-Furnal „Joanna Kuźnica”, Łódź, 26 stycznia 2012 roku Rozmowę prowadził Piotr Ziółkowski, nekrolog prasowy: Dziennik Łódzki, maj 2014
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter