Pseudonim:
"Halina"
Data urodzenia:
1926-04-21
Data śmierci:
2020-03-25
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Jadwiga z domu Szreder
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczennica Prywatnej Szkoły Powszechnej Janiny Anders-Puchaczewskiej przy Nowym Świecie 49.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi - od wiosny 1942 r. działała w Szarych Szeregach w X Żeńskiej Drużynie Harcerek im. gen. A. Sułkowskiego. Była w zastępie Diamentowe Ogniki prowadzonym początkowo przez zastępową Halinę Skarżyńską-Wiśniewską, a następnie przez Jadwigę Zbucką ps. "Wisła" W ramach pracy w harcerstwie odbyła przeszkolenie sanitariuszki prowadzone przez dr Hołówko przy al. 3 Maja nr 2 .
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Leszczyńska 12
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Kampinos" - szpital w Laskach prowadzony przez dr. Kazimierza Cerbertowicza "Świerka". Po rozwiązaniu szpitala 5 listopada 1944 r. przez kilka miesięcy pracowała jako sanitariuszka w ambulatorium Zakładu Dla Ociemniałych".
Szlak bojowy:
Laski
Losy po wojnie:
Lekarz medycyny. Pracę lekarza rozpoczęła w Klinice Chorób Wewnętrznych Instytutu Gruźlicy w Warszawie.
Nazwisko po mężu :
Halina Januszkiewicz
Losy rodziny :
Jej ojciec był współwłaścicielem Fabryki Wyrobów Złotych i Srebrnych "W. Krupski i J. Matulewicz", która zajmowała działkę przy ul. Leszczyńskiej, w połowie odcinka pomiędzy Dobrą a Browarną. W czasie Powstania Warszawskiego Władysław Krupski i jego dwaj synowie (młodsi bracia Haliny) - Władysław Tytus Krupski (1928-1944) i Jerzy Marian Krupski (1930-1944) pozostali w domu przy Leszczyńskiej. Zginęli 4 września 1944 r. w domu podpalonym przez niemieckie miotacze ognia.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, nekrolog prasowy, GW, data emisji 26.03.2020
Publikacje:
Jerzy S. Majewski, Skarb z Powiśla ukryty pod fabrycznym magazynem, dostęp: https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,95190,9235631,Skarb_z_Powisla_ukryty_pod_fabrycznym_magazynem.html
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Rodzina Krupskich przy fiacie 508. Od lewej: Władek, Jurek, Halina (po wojnie Januszewicz) i  Władysław Krupski (ojciec), przemysłowiec. Źródło:  album rodzinny Haliny i Włodzimierza Januszewiczów.

Rodzina Krupskich przy fiacie 508. Od lewej: Władek, Jurek, Halina (po wojnie Januszewicz) i Władysław Krupski (ojciec), przemysłowiec. Źródło: album rodzinny Haliny i Włodzimierza Januszewiczów.

Nasz newsletter