Halina Marianna Rutkowska

Pseudonim:
"Urszula"
Data urodzenia:
1914-11-23
Data śmierci:
1991-07-07
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
porucznik
Miejsce urodzenia:
Serock
Imiona rodziców:
Hieronim - Joanna
Nazwisko panieńskie:
Weyna
Wykształcenie i działalność do 1939 r.:
Uczyła się w Szkole Powszechnej w Świeciu, a następnie w Państwowej Szkole Wydziałowej w Bydgoszczy. Będąc w szkole średniej, wstąpiła do Przysposobienia Wojskowego Kobiet (PWK).
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział I (Organizacyjny)
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział V (Dowodzenie i Łączność) - Wydział V-k (Łączność konspiracyjna "15-K", "24-K", "55-K", "25-K", "49")
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Nowofarny w Bydgoszczy.
Informacje dodatkowe:
W 1936 roku wyszła za mąż za Dezyderiusza Rutkowskiego. Do konspiracji wprowadzona przez szwagierkę z Kłodawy (K. Rutkowską ps. "Magda Biała"). W konspiracji przyjęła pseudonim "Urszula". W ramach Wojskowej Służby Kobiet przeszła przeszkolenie wojskowe i zajmowała się kolportażem prasy podziemnej na Żoliborzu. Została także instruktorem PŻ. W 1942 r. została przeniesiona do Oddziału V Komendy Głównej AK (Wydział V-k - Łączność konspiracyjna "15-K", "24-K", "55-K", "25-K", "49"). Jej przełożoną została Janina Maria Sippko ps. "Berta". Do zadań Rutkowskiej należało m.in. rozdzielanie poczty konspiracyjnej i rozprowadzanie jej z kancelarii sztabu Komendy Głównej AK do podległych placówek w kraju i za granicą. W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego, zgodnie z otrzymanym wcześniej rozkazem, przeniosła punkt kolportażu na ul. Wilczą. Była oficerem łączności Sztabu Komendy Głównej AK aż do kapitulacji. Wraz ze sztabem KG brała udział w ewakuacji kanałami ze Starówki do Śródmieścia. Po kapitulacji w przebraniu cywila została wywieziona koleją do Proszowic (Małopolska). Jako instruktorka PŻ udzielała pomocy działającym w okolicy Proszowic żołnierzom zgrupowania partyzanckiego majora Skały. Odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej oraz Warszawskim Krzyżem Powstańczym. Zmarła w 1990 r.
Źródła:
Archiwum i Muzeum Pomorskie AK oraz Wojskowej Służby Polek w Toruniu
Publikacje:
Stefan Cosban-Woytycha: "Dama i order" - w : "Czas Świecia" 02.08.2009
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter