Pseudonim:
"Ira"
Data urodzenia:
1924-06-23
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Białystok
Imiona rodziców:
Walerian - Maria z domu Glińska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji w ZWZ-AK. Blisko współpracowała z Ewą Matuszewską "Mewą", która została w 1943 r. wprowadzona przez Halinę Dunin-Karwicką do 3. plutonu 3. kompanii oddziału "Agat" - "Pegaz" Kedywu KG AK, późniejszego batalion "Parasol".
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Narbutta 49, następnie ul. Nowogrodzka 25
Oddział :
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - przydział nieznany. Według relacji p. Ireny w pierwszych dniach Powstania pełniła służbę razem z "Mewą" - Ewą Matuszewską.
Szlak bojowy :
Mokotów
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Młodszy brat Ireny - Tadeusz Kostrz „Awar” był żołnierzem kompanii „Grażyna" w batalionie "Harnaś". Poległ 28 sierpnia 1944 roku podczas walk na Krakowskim Przedmieściu. Pochowany jest wraz z z rodzicami na Powązkach Wojskowych.
Losy po Powstaniu :
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną drogą przez Pruszków, gdzie spotkała koleżankę Urszulę Mazowiecką, która pomogła jej znaleźć schronienie. Irena Kostrz jako warszawianka i uczestniczka Powstania Warszawskiego należała do osób poszukiwanych przez Niemców, w związku z tym przez dłuższy czas była ukrywana w jednym z domów na terenie Piastowa. W Piastowie dowiedziała się o okolicznościach śmierci jej brata Tadeusza.
Losy po wojnie:
Po wojnie ukończyła studia medyczne. Specjalizację z pediatrii odbyła w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Działdowskiej w Warszawie, który rozpoczął swoją działalność 11 listopada 1946 r. Wyszła za mąż za lekarza ortopedę i wraz z nim wyjechała na Śląsk do Bytomia, oddelegowani na 5 lat do tamtejszej służby zdrowia. Irena Kostrz-Molska jako lekarz pediatra pełniła na Śląsku funkcję ordynatora oddziału dziecięcego zajmującego się pacjentami z chorobą Heinego-Medina (polio). W kolejnych latach pracowała jako pediatra w Białymstoku. Obecnie mieszka w Supraślu.
Nazwisko po mężu:
Irena Kostrz-Molska, obecnie Molska
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Córka kpt. Waleriana Kostrza, oficera wojsk łączności, do 4 IX 1939 roku zamieszkałego w Zegrzu Północnym. Po Powstaniu Warszawskim matka p. Ireny - Maria Kostrz z Glińskich została wywieziona do obozu.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego - Pokój Kombatanta MPW
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter