Pseudonim:
"Krystyna"
Data urodzenia:
1927-10-00
Data śmierci:
1944-08-15
Funkcja:
łączniczka, sanitariuszka
Nazwisko w okresie okupacji niemieckiej :
Irena Krystyna Kowalska. Była z pochodzenia Żydówką, jej prawdziwe przedwojenne nazwisko pozostaje nieznane
Praca w czasie wojny:
Przed Powstaniem pracowała jako fryzjerka w „Cleo” (Zakładzie Fryzjersko-Kosmetycznym i Perfumerii „Cleo" przy ul. Mazowieckiej 12).
Oddział:
Armia Krajowa - batalion „Gustaw" - kompania "Grażyna" - do oddziału dołączyła w czasie Powstania
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Śmiertelnie ranna 15 sierpnia 1944 roku na kwaterach przy ul. Mazowieckiej 4 - poparzona od wybuchu niemieckiego pocisku zapalającego tzw. "krowy", zmarła z ran w szpitalu przy ul. Czackiego po kilku godzinach od zdarzenia.
Miejsce pochówku:
Ekshumowana z prowizorycznego cmentarza powstańczego mieszczącego się na ul. Dowcip (ulica u wylotu Mazowieckiej 6/8), razem z Emilią Zielińską "Milą" i pochowana razem z nią przez matkę Zielińskiej we wspólnym grobie na Powązkach Wojskowych w kwaterze kw. A23, rząd 8, grób 10. Fakt nie odnotowany na grobie, znany Środowisku z relacji p. Zielińskiej (Weroniki Zielińskiej z d. Leikiert). Według innej wersji została pochowana w grobie ppor. Ireny Rawenko (Rowenko?). Symbolicznie upamiętniona na kwaterze żołnierzy batalionów "Gustaw" i "Harnaś"
Źródła:
Archiwum Środowiska Batalionów "Gustaw" i "Harnaś", zgłoszenie na Mur Pamięci z dn. 20.01.2005, zgłaszającym był ówczesny wiceprzewodniczącego Środowiska GH, p. Jerzy Butwiłło. Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Kowalska Irena Krystyna, biogram z notatką o okolicznościach śmierci w opracowaniu Ewy Orlikowskiej - Krasnowolskiej ps. Maria
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

 Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego

Powązki Wojskowe, kwatera A23, rząd 8, miejsce 10 - grób rodzinny pp. Zielińskich, miejsce pochowania Emilii Zielińskiej ps. Jutrzenka, Janusza Zielińskiego ps. Roll i ich matki Weroniki Zielińskiej  z Leikiertów. Jest to również jedno ze wskazywanych potencjalnych miejsc pochowania Ireny Krystyny Kowalskiej. Fot. Andrzej Dławichowski, materiały do Słownika Biograficznego Uczestników Powstania Warszawskiego.

Powązki Wojskowe, kwatera A23, rząd 8, miejsce 10 - grób rodzinny pp. Zielińskich, miejsce pochowania Emilii Zielińskiej ps. Jutrzenka, Janusza Zielińskiego ps. Roll i ich matki Weroniki Zielińskiej z Leikiertów. Jest to również jedno ze wskazywanych potencjalnych miejsc pochowania Ireny Krystyny Kowalskiej. Fot. Andrzej Dławichowski, materiały do Słownika Biograficznego Uczestników Powstania Warszawskiego.

Nasz newsletter