Pseudonim:
"Proboszcz"
Data urodzenia:
1908-12-22
Data śmierci:
1944-08-15
Funkcja:
szef sztabu zgrupowania
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 197 Miejsce: 20
Stopień:
kapitan rezerwy piechoty
Miejsce urodzenia:
Orszymowo
Imiona rodziców:
Jan - Felicja z Goleniewskich
Wykształcenie:
Był uczniem Liceum im. Małachowskiego w Płocku. Po zdaniu matury studiował w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Po ukończeniu studiów podjął pracę jako nauczyciel matematyki, pracując w Płocku, Włocławku i Grodnie. W latach 30-tych przeszedł szkolenie wojskowe w Szkole Oficerów Rezerwy w Komorowie.
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu walczył w składzie 18. Dywizji Piechoty Wojska Polskiego, awansowany do stopnia porucznika.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od 1941 r. zaangażowany w działalność konspiracyjną na terenie Wyszogrodu i ówczesnego powiatu płockiego prowadząc tajne komplety oraz placówkę wydawnictw podziemnych. Prawdopodobnie wtedy nawiązał pierwsze kontakty z osobami o poglądach narodowych. Uprzedzając swoje aresztowanie ucieka do Warszawy, gdzie na początku 1943 r. zostaje oficerem Zjednoczonych Organizacji Ruchu "Miecz i Pług", które wchodzą w skład Narodowych Sił Zbrojnych. W lipcu 1944 r. obejmuje komendanturę "Miecza i Pługa" na Warszawę-Śródmieście.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Krochmalna 42
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - od pierwszych dni sierpnia współorganizator zgrupowania. W dniach 4-15.08.1944 szef sztabu zgrupowania.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ na skrzyżowaniu ul. Grzybowskiej i Waliców, śmiertelnie raniony w 10 minut po zakończonej sukcesem akcji unieszkodliwienia niemieckiego czołgu (lub działa samobieżnego).
Miejsce pochówku:
Pochowany tymczasowo na rogu Pańskiej 34 i Mariańskiej 1, przy szpitalu polowym. Po wojnie ekshumowany i zgodnie z wolą rodziny pochowany na cmentarzu parafialnym w Orszymowie koło Wyszogrodu.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza Ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Polski Czerwony Krzyż Lista Strat 001747, archiwum Środowiska Batalionu "Gozdawa" |organizacji „Miecz i Pług”
Literatura:
Katarzyna Utracka: Zgrupowanie AK Chrobry II , Warszawa 2002; Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego , Warszawa 2002 tom 5.; Andrzej Kownacki "Jerzewski": "Jak powstało i walczyło zgrupowanie Chrobry II" , Warszawa 1993 r. „ Miejsca pamięci Zgrupowania AK „ Chrobry II”, Dom Wydawniczy Bellona - tu informacja: Poległ w dniu 15 sierpnia 1944 r. w okolicy ul. Grzybowskiej. W czasie Powstania walczył w stopniu kapitana, pośmiertnie mianowany majorem.
Uwagi:
Urodzony 21 lub 22 grudnia 1908 roku. Data podana w protokole ekshumacyjnym: 22.12.1908.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

kpt./mjr. Jan Jaroszek "Proboszcz" (1908-1944). Fot. z archiwum Środowiska Batalionu "Gozdawa", wywodzącego się z  organizacji „Miecz i Pług”, obecnie w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/8357

kpt./mjr. Jan Jaroszek "Proboszcz" (1908-1944). Fot. z archiwum Środowiska Batalionu "Gozdawa", wywodzącego się z organizacji „Miecz i Pług”, obecnie w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/8357

Fragment  54. numeru "Biuletynu Informacyjnego" z 17.08.1944 informujący o śmierci kpt. Jana Jaroszka.

Fragment 54. numeru "Biuletynu Informacyjnego" z 17.08.1944 informujący o śmierci kpt. Jana Jaroszka.

 Polski Czerwony Krzyż Lista  Strat 001747 - protokół z ekshumacji zwłok z pokwitowaniem żony, Stefanii Jaroszkowej. Ze zbiorów Polskiego Czerwonego Krzyża

Polski Czerwony Krzyż Lista Strat 001747 - protokół z ekshumacji zwłok z pokwitowaniem żony, Stefanii Jaroszkowej. Ze zbiorów Polskiego Czerwonego Krzyża

Nasz newsletter