Pseudonim:
"Szłom"
Data urodzenia:
1926-05-15
Data śmierci:
2020-08-01
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Kalisz
Wykształcenie do 1944 r.:
Przed wojną rozpoczął naukę w Konserwatorium Muzycznym Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej w Łodzi. Naukę gry na wiolonczeli kontynuował w czasie okupacji niemieckiej.
Pseudonimy:
"Szłom", "8073"
Udział w konspiracji 1939-1944:
Narodowa Organizacja Wojskowa / Armia Krajowa - batalion NOW-AK "Gustaw" - 2. kompania "Genowefa"
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie NOW-AK "Harnaś" - kompania "Genowefa"
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandobostel
Numer jeniecki:
223119
Losy po wojnie:
Po wojnie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Później występował w Filharmonii Łódzkiej i Operze Warszawskiej. Był dyrygentem w Państwowej Filharmonii w Krakowie, w Zespole Ludowym Pieśni i Tańca "Mazowsze", jak i również w Państwowej Filharmonii w Poznaniu. Od końca lat 50-tych do początku lat 70-tych był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Filharmonii w Szczecinie. W 1978 roku Józef Wiłkomirski założył Filharmonię Sudecką w Wałbrzychu, której dyrektorem był do 2005 roku.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter