Łucja Teresa Pierzchałko

Pseudonim:
"Ludka"
Data urodzenia:
1924-05-10
Data śmierci:
1996-08-10
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Łódź
Imiona rodziców:
Józef - Julia z domu Kluczyńska
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
W 1939 r. jako harcerka brała udział w Pogotowiu Harcerek w Łodzi ( opieka nad jeńcami wojennymi).
Lata 1939-1944 - udział w konspiracji:
W marcu 1941 r. po otrzymaniu wezwania z Rassenamtu (urząd ds. rasy) ucieka z Łodzi do Warszawy. W kwietniu 1942 r. zostaje współpracownikiem-asystentem w Sekcji Zachodniej BiP AK, pod bezpośrednim zwierzchnictwem prof. Jana Dylika. Brała m. in. udział w opracowywaniu planu zasiedlenia przyszłych Ziem Odzyskanych (tzw. "Ziemie Powracające") Ponadto była łącznikiem z drukarniami wydawnictw konspiracyjnych i materiały te dostarczała głównie Jerzemu Kamińskiemu ps. "Ścibor".
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Grochowska 142 , lipiec 1944: ul.Mazowiecka 4
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Harnaś" - kompania "Grażyna" - d-ca kompanii "Marabut", d-ca "Janusz" Janusz Zapolski, d-ca batalionu Marian Krawczyk ps. "Harnaś"
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ. Wysłana do kwatery płk. "Radwana" na ul. Mazowieckiej /Jasnej, tam spotykała się m.in. ze Stefanem Rodkiewiczem ps. "Lech" z kompanii wawerskiej batalionu "Kiliński" oraz z Jerzym Kamińskim ps. "Ścibor". Brała udział w zdobywaniu Poczty Głównej na Placu Napoleona, odpieraniu ataku czołgów na ul.Świętokrzyskiej ( z kierunku Nowego Światu), w akcji na Komendę Policji na Krakowskim Przedmieściu i walkach w rejonie kościoła Św. Krzyża, a także udział w zbieraniu zrzutów zza Wisły (wrzesień 1944)
Losy po Powstaniu:
Z zakończeniem Powstania zwolniona do cywila, wyszła z Warszawy 5 października 1944 r. (wyjechała z rannymi ? ). Schwytana z dowodem warszawskim ucieka, po otrzymaniu dowodu tymczasowego mieszka do końca okupacji w Piotrkowie Trybunalskim.
Losy po wojnie:
Zamieszkała w Piotrkowie Trybunalskim, a następnie w Łodzi. Nauczyciel akademicki UŁ.
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej z 11 IV 1995 leg.nr 17-95-175; Warszawski Krzyż Powstańczy z 24 IV 1995 leg.nr 10-95-84; Odznaka Weterana Walk o Niepodległość z 11 XI 1995; Odznaka Pamiątkowa Środowiska Gustaw-Harnaś z 22 III 1990 leg.nr 32.
Miejsce śmierci:
Łódź. Pochowana w Łodzi na cmentarzu św. Franciszka przy ulicy Rzgowskiej 156/158. kw. 6 gr. 21
Nazwisko po mężu:
Dutkiewicz
Informacje dodatkowe:
Kalendarium:
    Do 1939 - uczennica; 1 IX 39 - marzec 1941- Pogotowie Harcerek w Łodzi, Marzec 1942 - sierpień 1944 - Tajny Uniwersytet Poznański oraz asystentka, rysownik i łączniczka BIP AK Sekcja Zachodnia. Kwiecień 1941- zwierzchnik prof. Jan Dylik; łącznik z drukarnią wydawnictw konspiracyjnych Jerzy Kamiński „Ścibor” Przysięgę złożyła w kwietniu 1944 - szef komórki pseud.”Biały/Czarny”? oraz Jan Dylik. Miejsce koncentracji na godzinę "W" : ul. Wilcza 23. Kolejne przydziały : zgrupowanie „Gustaw-Harnaś” (Śródmieście), batalion „Harnaś”, kompania „Grażyna” - d-ca bat. kpt. Marian Krawczyk, d-ca komp. pchor. "Marabut". Zwolniona do cywila 2 X 1944, wyszła z ludnością cywilną 5 X 44 Po wojnie awansowana do stopnia kaprala.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Łucja Teresa Pierzchałko "Ludka". Zdjęcie z archiwum rodzinnego córki.

Łucja Teresa Pierzchałko "Ludka". Zdjęcie z archiwum rodzinnego córki.

Łucja Pierzchałko. Zdjęcie z archiwum Jacka Matuszaka.

Łucja Pierzchałko. Zdjęcie z archiwum Jacka Matuszaka.

Ausweis.  Z archiwum rodzinnego córki.

Ausweis. Z archiwum rodzinnego córki.

Łódź, lata 50-te. Łucja Pierzchałko ( Dutkiewicz) ze Stefanem Rodkiewiczem ps."Lech".  Zdjęcie z archiwum rodzinnego córki.

Łódź, lata 50-te. Łucja Pierzchałko ( Dutkiewicz) ze Stefanem Rodkiewiczem ps."Lech". Zdjęcie z archiwum rodzinnego córki.

Z archiwum rodzinnego córki.

Z archiwum rodzinnego córki.

Z archiwum rodzinnego córki.

Z archiwum rodzinnego córki.

Warszawa, Plac Krasińskich, przy pomniku Powstania Warszawskiego.  Zdjęcie z archiwum rodzinnego córki.

Warszawa, Plac Krasińskich, przy pomniku Powstania Warszawskiego. Zdjęcie z archiwum rodzinnego córki.

Warszawa, ul. Długa. Zdjęcie z archiwum rodzinnego córki.

Warszawa, ul. Długa. Zdjęcie z archiwum rodzinnego córki.

Legitymacje odznaczeniowe. Archiwum rodzinne córki.

Legitymacje odznaczeniowe. Archiwum rodzinne córki.

Nasz newsletter