Powrót do biogramów

Roman
Staniewski

Pseudonim
"Stanisław Kwiatkowski"
Data urodzenia
1923-10-07
Data śmierci
-
Stopień
dowódca drużyny
Stopień
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia
Warszawa
Imiona rodziców
Józef - Zofia
Nazwisko konspiracyjne
Władysław Piotrowski.
Udział w konspiracji 1939-1944
Żołnierz I patrolu dywersyjnego (Ursus) Oddziału Dyspozycyjnego "Anatol" w Związku Odwetu, następnie w Kedywie Komendy Głównej Armii Krajowej. Uczestnik wielu akcji bojowych. Od wiosny 1944 r. wraz z zespołem wszedł w skład batalionu "Miotła".
Oddział
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Miotła" - pluton "Torpedy", po rozwiązaniu "Miotły" w batalionie "Czata 49" - pluton "Torpedy", w Śródmieściu Południowym - odcinek "Sarna", pododcinek (batalion) "Stefan" - kompania "Szczerby" (dawna "Miotła").
Szlak bojowy
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe - Górny Czerniaków - Śródmieście Południe.
Odniesione rany
Ranny 15.09.1944 r. - rana postrzałowa podudzia.
Awanse
Awansowany do stopnia plutonowego podchorążego.
Odznaczenia
Krzyż Walecznych (1944), Krzyż Virtuti Militari V klasy (1989).
Losy po Powstaniu
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Uczestnik późniejszej konspiracji, w odtwarzanym Kedywie KG AK, w plutonie por. "Torpedy" (Kazimierz Jackowski). Po śmierci por. "Torpedy" 18.01.1945 r., do ujawnienia 17.09.1945 r. uzyskał zwolnienie z plutonu i ewakuował się do Płocka, gdzie zdał maturę w Liceum im. S. Małachowskiego.
Losy po wojnie
Od 1.09.1945 studiował na Politechnice Warszawskiej. Następnie do emerytury pracował w Głównym Urzędzie Pomiarów Kraju i w Państwowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym (prace terenowe). Pracował także w Czechosłowacji oraz w Libii do 1994 r.
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram