Pseudonim:
"Paproć"
Data urodzenia:
1925-10-05
Data śmierci:
1944-09-27
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 133 Miejsce: 25
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Toruń
Imiona rodziców:
Władysław - Maria z domu Karaś
Wykształcenie do 1944 r.:
W Warszawie kontynuował naukę na tajnych kompletach w gimnazjum im. Stefana Batorego
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1943 roku, prawdopodobny przydział: Warszawski Okręg Armii Krajowej - VIII Samodzielny Rejon Okęcie - 7. pułk piechoty "Garłuch"
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Koszykowa 69/21
Godzina "W":
Wiadomo jedynie, że wyszedł do Powstania z ul. Rakowieckiej razem z kolegą gimnazjalnym Wojciechem Gronkiewiczem. W dniu 1.08.1944 r. jego oddział miał atakować jeden z obiektów na Okęciu (natomiast E. Ajewski podaje, że na południu Mokotowa), a po jego rozproszeniu Ryszard Kosidowski dołączył samotnie 2.08.1944 roku do 3. plutonu kompanii B-1.
Oddział:
Warszawski Okręg Armii Krajowej - VIII Samodzielny Rejon Okęcie - 7. pułk piechoty "Garłuch", następnie Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Bałtyk" - kompania B-1 - III pluton. Udział w walkach na Służewie, Czerniakowie, Siekierkach, Sadybie, w rejonie ulic: Szustra - Grażyny - Różana
Szlak bojowy:
Okęcie - Mokotów - kanały - Dworkowa
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Jego siostra Maria Kosidowska (po wojnie Szamborska) była sanitariuszką w 3. Batalionie Pancernym "Golski"
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Po nieudanej próbie ewakuacji kanałami oddziałów mokotowskich do Śródmieścia został ujęty przez Niemców po wyjściu z kanału przy ul. Dworkowej, a następnie rozstrzelany.
Miejsce pochówku:
Jego miejsce pochówku pozostaje nieustalone - prawdopodobnie jako NN został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze "Baszty". Po wojnie bezskutecznie poszukiwany przez matkę za pośrednictwem PCK (1946-1947).
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Kosidowski Ryszard, Wspomnienie: Ryszard Kosidowski "Paproć", autor Maria Kosidowska-Szamborska (siostra), Stanisław Wydżga (kolega z Powstania), w: Gazeta Stołeczna (GW), 02.02.2001, Archiwum Historii Mówionej: Maria Regina Szamborska „Żaba", Warszawa, 29 kwietnia 2006 roku, Jerzy Gralewicz „Gryf”, Warszawa, 6 maja 2008 roku, Stanisław Wydżga „Jastrząb”, Warszawa, 30 kwietnia 2006 roku.
Literatura:
Eugeniusz Ajewski „Kotwa”, Mokotów walczy 1939-1944. Tom 5. Biogramy, wydawca: WSHiP 1999
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter