Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1919-02-17
Data śmierci:
1999-04-01
Funkcja:
-
Imiona rodziców:
Józef - Marianna
Nazwisko konspiracyjne:
W okresie wojny posługiwał się konspiracyjnym nazwiskiem/pseudonimem "Szarkowski" lub "Siarkowski"
Udział w kampanii wrześniowej 1939 roku:
We wrześniu 1939 roku brał udział w walkach pod Mławą, a po wycofaniu, w obronie Warszawy.
Okres okupacji niemieckiej:
Pojmany w marcu1940 r w Serocku, w czerwcu 1940 roku przeniesiony do obozu pracy w Gordinen blisko Königsberg. Z obozu uciekł z francuskim więźniem.
Adresy przedpowstaniowe:
Warszawa, ul. Hoża 30, ul. Matejki 12
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego (przydział nieustalony, dane na podstawie powojennej książeczki wojskowej R. Sikorskiego).
Losy po Powstaniu:
Pojmany w sierpniu 1944 roku wraz z ojcem Józefem, we wrześniu 1944 roku został osadzony w KL Mauthausen. W obozach koncentracyjnych opatrzony numerami więźnia: 2996 oraz 95980. Przebywał także w KZ Ebensee. Z obozu Ebensee wyzwolony przez Amerykanów.
Odznaczenia:
Medal za Udział w Wojnie Obronnej 1939, Krzyż Oświęcimski
Źródła :
AAN, zespół: Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie w Warszawie [nr zespołu 2680], Archiwum Bad Arolsen, informacje i kopie dokumentów (książeczka wojskowa R. Sikorskiego z 1949 r. ; legitymacje odznaczeniowe) , przekazane przez p. Monikę Sikorski, wnuczkę. Weryfikacja udziału w Powstaniu - Dział Historyczny MPW.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter