Pseudonim:
"Jastrzębiec"
Data urodzenia:
1912-08-17
Data śmierci:
1987-03-13
Funkcja:
dowódca kompanii
Stopień:
kapitan rezerwy piechoty - cichociemny
Miejsce urodzenia:
Łąg, powiat chojnicki
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu 1939 r. walczył w szeregach 86. pułku piechoty, po czym w pułku płk. Blumskiego i Obszarze Warownym "Grodno". Internowany na Litwie następnie w Związku Sowieckim.
Służba wojskowa w latach 1941-1944:
Od sierpnia 1941 r. oficer Armii Polskiej w ZSRR, przydzielony 15. pułku piechoty 5. Dywizji Piechoty. Wraz z Armią gen. Władysława Andersa wyszedł na Bliski Wschód. Zgłosił akces służby w okupowanym kraju. We Włoszech przeszkolony w dywersji.
Nazwisko konspiracyjne:
Oleński
Pseudonimy:
"Jastrzębiec 2", "Jastrzębiec"
Udział w konspiracji 1939-1944:
Zaprzysiężony na rotę Armii Krajowej we Włoszech 14.02.1944 r. Przerzucony do kraju nocą 30/31.07.1944 r. w ramach ostatniej operacji lotniczej przed Powstaniem Warszawskim - krypt. "Jacek 1". Zrzut przyjęła placówka odbiorcza "Solnica" położona 7 km na południe od Grodziska Mazowieckiego.
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan” (Śródmieście) - Podobwód "Sławbor" (Śródmieście-Południe) - odcinek wschodni "Bogumił" - kompania szturmowa - dowódca kompanii, następnie w batalionie "Iwo" - "Ostoja"
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Odniesione rany:
Ranny podczas walk o budynek Ambasady Chińskiej.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych (czterokrotnie).
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - brak informacji o miejscach pobytu
Numer jeniecki:
225002
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu z niewoli pozostał na emigracji, oficer Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wyjechał do Anglii.
Miejsce śmierci:
Birmingham
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter