Pseudonim:
"Skała"
Data urodzenia:
1896-11-03
Data śmierci:
1987-08-26
Funkcja:
-
Stopień:
podpułkownik
Miejsce urodzenia:
Sokółka Małopolska
Imiona rodziców:
Adam - Katarzyna z domu Walicka
Przebieg słuzby wojskowej:
W listopadzie 1918 roku zgłosił się do służby w odrodzonym Wojsku Polskim. Otrzymał przydział do 35 pułku piechoty i stopień podporucznika. W latach 1919–1920 brał udział w stopniu porucznika służby stałej w szeregach 17 pp w wojnie z bolszewikami. Brał udział w walkach na froncie ukraińskim, nad Dźwiną, w kampanii kijowskiej a następnie w rejonie Białegostoku, Grodna, Lidy, Nowogródka i Starej Wilejki. Za okazane męstwo na polu walki odznaczono go Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych. W trakcie walk był dwukrotnie ranny. 6 marca 1923 został przeniesiony z 1 pułku piechoty Legionów w Wilnie do 17 pułku piechoty w Rzeszowie. 18 marca 1925 został przeniesiony do Korpusu Ochrony Pogranicza. Dowodził kompanią w 7, a następnie 21 batalionie granicznym. 31 października 1927 został przeniesiony z KOP do 60 pułku piechoty wielkopolskiej w Ostrowie Wielkopolskim na stanowisko dowódcy kompanii, a później dowódcy batalionu. 18 lutego 1928 awansował na majora, ze starszeństwem od dnia 1 stycznia 1928, z 125. lokatą w korpusie oficerów piechoty. 26 kwietnia 1928 został przeniesiony macierzyście do kadry oficerów piechoty z równoczesnym oddaniem do dyspozycji dowódcy Okręgu Korpusu Nr VII w Poznaniu. Z dniem 30 września 1928 został przeniesiony do rezerwy. Przeniesiony do Straży Granicznej.Wyrokiem Wojskowego Sądu Okręgowego w Wilnie sygn. Ko 5/30 z 1 grudnia 1930 roku został skazany „za występki przywłaszczenia i nadużycia władzy służbowej na stanowisku dowódcy kompanii KOP” oraz zdegradowany do stopnia szeregowca.
Działalność w okresie międzywojennym:
W latach 1930–1932 pracował na stanowisku cywilnym w Archiwum Wojskowym. W 1932 roku wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej, w tym samym roku rozpoczął pracę w Wytwórni Kas Ogniotrwałych „Jardel”. W 1937 roku przeszedł na emeryturę.
Udział w kampanii wrześniowej 1939 r. :
Walczył w kampanii wrześniowej w obronie Warszawy. Od 12 września 1939 był dowódcą IV batalionu 360 pułku piechoty. Po kapitulacji Warszawy 28 września 1939 uniknął niewoli, jako ciężko ranny trafił do Szpitala Wolskiego.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Wprowadzony do konspiracji w Służbie Zwycięstwu Polski i następnie w Związku Walki Zbrojnej przez Okulickiego. W grupie Leopolda Okulickiego wyjechał jesienią 1939 do Łodzi. Początkowo jako oficer inspekcyjny na powiaty Skierniewice i Łowicz. Od lutego do lipca 1940 komendant Inspektoratu Rejonowego ZWZ Skierniewice, który organizacyjnie wchodził w skład Okręgu ZWZ Łódź. Brał udział w odprawach w Łodzi. W VII 1940 Inspektorat Skierniewice ZWZ wyłączono z Okręgu Łódź ZWZ i przekazano do Komendy Okręgu ZWZ Warszawa – województwo. Po przekazaniu inspektorat jako struktura zostaje rozwiązany, a obwody Skierniewice i Łowicz funkcjonują w składzie Okręgu Warszawa – województwo ZWZ jako obwody samodzielne. Mianowany w VII 1940 inspektorem na teren lewobrzeżny okręgu. We wrześniu 1940 r. w wyniku skarg zostaje zawieszony w czynnościach. Po potwierdzeniu skarg o wydawanie pieniędzy pochodzących z darów społeczeństwa niezgodnie z przeznaczeniem został w listopadzie 1940 r. dyscyplinarnie usunięty z szeregów ZWZ. W 1943 związał się z organizacją Polska Armia Ludowa (PAL) w Warszawie. W PAL awansowano go do stopnia pułkownika. 9 czerwca 1944 został generałem brygady i głównym inspektorem Polskiej Armii Ludowej. W 1944 utrzymywał kontakty z pułkownikiem Janem Rzepeckim ps. „Wolski”, z którym prowadził rozmowy dotyczące podporządkowania Armii Krajowej oddziałów PAL.
Oddział:
Polska Armia Ludowa - Zgrupowanie PAL „Centrum"
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ (ul. Boduena 4) - Śródmieście Południe (ul. Hoża)
Losy po wojnie:
Od 1947 roku pracował w Przedsiębiorstwie Budowli Inżynieryjnych w Katowicach, w 1948 r. zaczął prowadzić delegaturę Spółdzielni Związku Inwalidów w Gliwicach, następnie był zatrudniony w Centrali Złomu i Odpadków, skąd przeniósł się do firmy „Herbaflora” w Zabrzu. W 1966 roku otrzymał prawo do niskiej renty inwalidzkiej. Przez wiele lat pełnił funkcję opiekuna inwalidów, wdów i sierot po uczestnikach ruchu oporu PAL.
Miejsce śmierci:
Gliwice
Miejsce pochówku:
Cmentarz Centralny w Gliwicach
Informacje dodatkowe:
Podczas Powstania Warszawskiego w sierpniu i wrześniu 1944 był dowódcą Zgrupowania PAL „Centrum”. Następnie PAL zostaje podporządkowana władzom komunistycznym i rozwiązana 21 stycznia 1945. Brał udział w kontaktach generała NKWD Iwana Sierowa z generałem Leopoldem Okulickim. W styczniu 1945 roku zgłosił się do Departamentu Personalnego MON i oświadczył, że jest generałem brygady PAL, jednak nie stawił się na posiedzenie Komisji Weryfikacyjnej. Tym samym jego stopień generała brygady nie został formalnie potwierdzony
Literatura:
Bogusław Tracz: Pomiędzy bohaterstwem a zdradą. Major WP – "generał" PAL Stanisław Piękoś ps. "Skała" (1896–1987), [w:] Z dziejów walk o niepodległość, tom 2, red. Marek Gałęzowski, Sławomir Kalbarczyk, Jerzy Kirszak. Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 2013
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Przepustka PAL, wystawiona dla st. sierż. „Bzury” [Jerzego Kochanka], upoważniająca do swobodnego poruszanie się po Warszawie, wydana 18.09.1944r. Dokument z podpisem dowódcy Grupy PAL „Centrum", Stanisława Piękosia ps. Skała. Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn.  MPW-A/1652 (P/4506)

Przepustka PAL, wystawiona dla st. sierż. „Bzury” [Jerzego Kochanka], upoważniająca do swobodnego poruszanie się po Warszawie, wydana 18.09.1944r. Dokument z podpisem dowódcy Grupy PAL „Centrum", Stanisława Piękosia ps. Skała. Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-A/1652 (P/4506)

Nasz newsletter