Stanisław Henryk Polkowski

Pseudonim:
"Symiec"
Data urodzenia:
1925-07-14
Data śmierci:
2015-08-23
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Garwolin
Imiona rodziców:
Henryk - Stanisława z domu Wachowicz
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od października 1942 r. - Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-1 - II pluton
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-1 - II pluton
Szlak bojowy:
Mokotów - Lasy Chojnowskie - Lasy Kabackie - Wilanów - Sadyba
Odniesione rany:
Ciężko ranny 15.09.1944 r. - rany obu nóg, utrata nogi. Umieszczony w szpitalu polowym, do końca Powstania wyłączony z dalszych działań.
Losy po Powstaniu:
Wyjechał z Warszawy z rannymi.
Odznaczenia:
Odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz w Marysinie Wawerskim ul. Korkowa 152, kwatera 2A-6-7
Informacje dodatkowe:
Przed Powstaniem brał udział w akcjach zbrojnych w rejonie byłego woj. siedleckiego. Jako żołnierz Kompanii K1 Pułku Baszta rozpoczynał Powstanie Warszawskie próbą zajęcia Torów Wyścigów Konnych na Służewcu, gdzie po nieudanym szturmie, spowodowanym głównie brakiem uzbrojenia (Stanisław Polkowski był uzbrojony jedynie w dwie sidolówki, podobnie jak większość jego kolegów) i silnym ufortyfikowaniem nieprzyjaciela oddział wycofał się do Lasów Chojnowskich. Za udział w natarciu odznaczony Krzyżem Walecznych. 16 sierpnia wraz z oddziałem wychodzi z Lasów Chojnowskich w kierunku Warszawy, bierze udział w nieudanym szturmie na Pałac w Wilanowie, a następnie wraz z kompanią "Krawiec" bierze ponownie od 19.08.1944 udział w walkach w rejonie Sadyby i Mokotowa. Jego dowódcą jest por. Stanisław Milczyński „Gryf”. W kolejnych dniach Stanisław Polkowski uczestniczy m. in. w udanym natarciu na pozycje niemieckie znajdujące się w umocnionym budynku przy ul. Sieleckiej 34 . Ciężko ranny w obie nogi podczas zmasowanego niemieckiego ostrzału dn. 15 IX w rejonie ulicy Chełmskiej.
Źródło:
Nekrolog w prasie, data emisji 29.08.2015, MPW, skany dokumentów z USC udostępnione z archiwum rodzinnego przez wnuka.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Stanisław Henryk Polkowski "Symiec" (1925-2015). Zdjęcie udostępnione z archiwum rodzinnego przez p. Mateusza Polkowskiego.

Stanisław Henryk Polkowski "Symiec" (1925-2015). Zdjęcie udostępnione z archiwum rodzinnego przez p. Mateusza Polkowskiego.

Nasz newsletter