Pseudonim:
"Stefa"
Data urodzenia:
1929-05-18
Data śmierci:
2020-05-01
Funkcja:
sanitariuszka
Numer legitymacji AK:
10452
Miejsce urodzenia:
Koło nad Wartą
Imiona rodziców:
Stefan - Kazimiera z domu Małecka
Pseudonimy:
"Stefa", "Zefirek"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji w Szarych Szeregach - w 1943 r. wstąpiła do drużyny harcerskiej nr 23 im. Emilii Plater w Warszawie przyjmując pseudonim „Zefirek”
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Browarna 13
Oddział:
Armia Krajowa - VII zgrupowanie (batalion) "Ruczaj" - 1. kompania - pluton "Konrad"
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec obozu przejściowego w Ożarowie, a następnie Stalagu X B Sandbostel i Stalagu VI C Oberlangen
Numer jeniecki:
224328
Losy po wyzwoleniu :
Po wyzwoleniu z Oberlangen przez żołnierzy Dywizji Pancernej ge. Stanisława Maczka poprzez Włochy trafiła do Szkoły Młodszych Ochotniczek w Nazarecie w Palestynie, w której prowadziła drużynę harcerską. W 1947 r. udała się wraz ze szkołą do Anglii. Uczęszczała do Birmingham School of Nursing.
Nazwisko po mężu:
Stefania Jarosz, Stefania Oriwol - Jarosz
Losy po wojnie:
Po wojnie wraz z rodziną wyemigrowała do Chicago w Stanach Zjednoczonych. Była aktywną członkinią Koła Byłych Żołnierzy Armii Krajowej w Chicago - Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, w którymto Kole pełniła funkcję wiceprezesa. Działała również w Polish American Congress i Polish Museum of America.
Miejsce śmierci :
Chicago, USA
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego - baza uczestników PW, informację o śmierci na swoich stronach zamieścił Konsulat Generalny RP w Chicago. Nekrolog: Chicago Tribune 3/05/2020
Publikacje:
„Armia Krajowa. Wspomnienia byłych żołnierzy AK, oddział w Chicago, Chicago, Wydawnictwo Panorama, 2005 oprac. Stefana Regulskiego, str. 59-60
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter