Pseudonim:
"Bończa"
Data urodzenia:
1909-04-22
Data śmierci:
1980-11-21
Funkcja:
Prasowy Sprawozdawca Wojenny
Stopień:
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Działalność do 1944 r.:
Od wczesnej młodości związany z harcerstwem. W czasie okupacji brał udział w tajnym nauczaniu.
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - PSW (Prasowy Sprawozdawca Wojenny)
Dzielnica:
Powiśle, Śródmieście.
Losy po Powstaniu:
12 września 1944 r. dostał się do niewoli niemieckiej : ujęty przez Niemców jako cywil - wyszedł z miasta.
losy po wojnie:
Po powrocie do Warszawy w 1945 roku z ukrytych w czasie Powstania zdjęć odnalazł jedynie negatywy z ulicy Drewnianej. Po wojnie jego fotografie były zamieszczane w wielu wydawnictwach i na wystawach dotyczących Powstania Warszawskiego. Od 1948 roku był fotografem w Instytucie Wydawniczym "Nasza Księgarnia". Wielokrotny komisarz wystaw fotograficznych w warszawskiej "Zachęcie", uhonorowany tytułem artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej - Artiste FIAP (AFIAP). Autor wydanego przez Krajową Agencję Wydawniczą w 1980 roku albumu fotograficznego "Warszawa w dniach powstania 1944".
Miejsce śmierci:
Warszawa
Informacje dodatkowe:
Podczas Powstania Warszawskiego fotografował oddziały powstańcze i ludność cywilną w rejonie Powiśla i północnego Śródmieścia. Jako długoletni harcerz wiele zdjęć poświęcił tez działalności Harcerskiej Poczty Polowej. Blisko współpracował z reżyserem Antonim Bohdziewiczem, któremu przekazywał zdjęcia, zostawiając sobie negatywy. W oczekiwaniu na zdobycie Powiśla przez Niemców schował około 200 negatywów w piwnicy na ulicy Drewnianej 12, a resztę w mieszkaniu na ulicy Smolnej 14 oraz zakopane na dziedzińcu Liceum im. Zamoyskiego.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Tadeusz Bukowski, ps. "Bończa" (1909-1980) <i>Fot. MPW - teczka, arch. M. Stroka</i>

Tadeusz Bukowski, ps. "Bończa" (1909-1980) Fot. MPW - teczka, arch. M. Stroka

Nasz newsletter