Pseudonim:
"Kłosek"
Data urodzenia:
1921-08-29
Data śmierci:
1944-08-13
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 197 Miejsce: 14
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Stara Miłosna
Imiona rodziców:
Ludwik - Aniela
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Chłodna 32 m 12
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Sienkiewicz", następnie odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Gozdawa" - 1. kompania "Wypadowa”
Szlak bojowy:
Stare Miasto
Odnesione rany:
Ranny w prawe przedudzie i obie kostki nóg
Miejsce śmierci:
Poległ na terenie Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej.
Miejsce pochówku:
Pochowany tymczasowo na podwórzu Banku Polskiego przy Bielańskiej 10 lub przy ul. Daniłowiczowskiej 18 (adres Daniłowiczowska 18 to kamienica mieszkalna pracowników Banku Polskiego). Napis na tymczasowej tabliczce nagrobnej brzmiał: Zginął w obronie reduty "Bank Polski". W maju 1945 roku został ekshumowany i pochowany w mogile zbiorowej nr 2 na terenie Ogrodu Krasińskich, zwłoki opatrzono prawdopodobnie znaczkiem identyfikacyjnym PCK nr 8314, który przy ekshumacji wtórnej odnaleziono bliżej ciała Powstańca Wiesława Mariana Ganina ps. Gil, przez co uznano znaczek jako "niepewny". Podczas ekshumacji wtórnej w maju 1947 roku zwłok Tadeusza Gańko już nie rozpoznano. Wszystkie zwłoki osób nieutożsamionych i nie zabranych przez rodzinę lub organizacje wojskowe pochowane zostały na Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli. Z kolei "Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej - Żołnierze podziemnych formacji niepodległościowych" podaje, że Tadeusz Gańko został ekshumowany z Ogrodu Krasińskich na Cmentarz Komunalny Warszawa Powązki tj. na Powązki Wojskowe.
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Jego młodszy o dwa lata brat, Jerzy Gańko (1923-1944) również poległ w sierpniu na Starym Mieście.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Baza Straty.pl - dane Archiwum IPN: IPN BU 3049/81 s. 513-514 - Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Warszawie. Formularze w sprawach o stwierdzenie zgonu i uznanie za zmarłego na podstawie akt Zg sądów powiatowych dla Warszawy. Polegli powstańcy warszawscy: nazwiska na litery A-H", Polski Czerwony Krzyż - kartoteka, PCK Lista Strat 9286: Wykaz poległych żołnierzy AK z Komisji Likwidacyjnej Byłej AK Obszaru Centralnego.
Uwagi:
Depozyt PCK został znaleziony w popiołach kościoła garnizonowego przy ul. Długiej 15, gdzie w czasie Powstania Warszawskiego składano depozyty po poległych żołnierzach (Lista strat 2183). Inna spotykana pisownia nazwiska PCK - Tadeusz Jan Gański. Po wojnie poszukiwany za pośrednictwem Polskiego Czerwonego Krzyża przez macochę, Karolinę Gańko, która podała, że od 7 sierpnia 1944 brak jakichkolwiek wiadomości o Tadeuszu.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Nasz newsletter