Pseudonim:
"Tomasz"
Data urodzenia:
1920-09-20
Data śmierci:
1992-08-11
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy - podporucznik (w niewoli niemieckiej)
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Janusz - Irena z domu Milewska
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - Placówka Informacyjno-Radiowa „Anna” (radiostacja „Anna”), ul. Marszałkowska 62.
Dzielnica:
Śródmieście Południe- kanały - Mokotów - kanały - Śródmieście Południe. Członek ekipy w składzie Julisz Gomulicki „Falk" , Anna Sobolta „Zosia”, radiooperator Mieczysław Nasiłowski „Wawrzyk” mającej za zadanie zorganizowana placówki informacyjno-radiowej na Mokotowie. Wyruszyli na początku września kanałami na Mokotów, gdzie zainstalowali się przy ul. Puławskiej 98/100. Wobec uszkodzenia ukaefu i śmierci radiooperatora nie zdołano jednak nawiązać kontaktu drogą radiową.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec obozu przejściowego dla żołnierzy AK w Skierniewicach następnie Stalagu IV-B/H Zeithain, od 18.12.1944 w Stalagu XI B/z Bergen-Belsen, 20.01.1945 przeniesiony do Oflagu II D Gross Born.
Numer jeniecki:
305504
Losy po wojnie:
Do kraju powrócił w listopadzie 1946 r. poprzez Danię. Był dziennikarzem, pasjonował się sportem i motoryzacją, autor scenariuszy filmowych i książek.
Źrodło:
PCK-kartoteka
Publikacje:
Grzegorz Mazur, Biuro Informacji i Propagandy SZP-ZWZ-AK 1939-1945, Warszawa 1987 s. 362. Lesław M. Bartelski, Mokotów 1944, Warszawa 1986 s. 384
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter