Pseudonim:
"Malwa"
Data urodzenia:
1898-12-06
Data śmierci:
1944-08-02
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Kapuściany, powiat Racławski - Podole
Imiona rodziców:
Ignacy - Augustyna z domu Krzyczkowska
Wykształcenie i praca zawodowa do 1939 r.:
Po wczesnej śmierci ojca, rodzina przenosi się do miejscowości Winnica. Tutaj Wacława uczęszcza do gimnazjum, w którym w 1918 r. zdaje maturę. Rozpoczyna studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Filologia polska i klasyczna. Utrzymuje się ucząc na kursach i udzielając korepetycji. W 1924 r. rozpoczyna pracę jako nauczycielka języka polskiego w Koedukacyjnym Gimnazjum Humanistycznym w Sokółce koło Grodna. Jednak już po roku przenosi się do pracy w Grajewie. Pracując w Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika była opiekunką 1. Drużyny Harcerek i działała w Kole Przyjaciół Harcerstwa. Współpracowała również z gimnazjalnym kołem dramatycznym, z którym wystawiała szereg sztuk teatralnych. W okresie od 1.11.1931 r. do 1.08.1932 r. pełniła obowiązki dyrektora grajewskiego Gimnazjum. W 1936 r. została przeniesiona do Gimnazjum w Ostrowi Mazowieckiej, w którym uczyła aż do 1939 r. Jej przyjazd wspominają byli uczniowie tego gimnazjum następująco: "W 1936 roku przybyła do nas nowa polonistka, pani Wacława Potemkowska. Poprzedzała ją fama niezwykłości. Wiedzieliśmy, że młodzież gimnazjum w Grajewie, żegnając ją, udekorowała kwiatami cały wagon kolejowy."
Twórczość:
Równocześnie z pracą pedagogiczną Wacława Potemkowska zajmuje się twórczością literacką dla dzieci i młodzieży. Pisze krótkie opowiadania i czytanki, drukowane już od 1921 r. Sukces odnosi wydana w 1930 r. powieść "Wielki spór w piątej klasie", którą zadedykowała w następujący sposób: "Dziewczętom i Chłopcom, którzy w roku szkolnym 1928/29 chodzili do V klasy Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Grajewie, opowieść tę, wśród pracy nad nimi i z myślą o nich rozpoczętą poświęca, - autorka”. Czytelnicy i krytycy życzliwie przyjmują też powieść "Czterolistna koniczyna" (wyd. 1932/33 rok). W 1931 r. - jako owoc wycieczki pisarki do Grecji - powstają opowiadania oraz powieść "Gaja", za którą Potemkowska otrzymuje I nagrodę w konkursie Rady Książki i Książnicy "Atlas" oraz zostaje laureatką PEN Klubu Polskiego. W 1939 r. ukazuje się powieść obyczajowa "Wielka Warszawa". Niestety na skutek wybuchu II wojny światowej, niemożliwy staje się druk kilku innych powieści i dramatów.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Podczas okupacji, jako instruktor harcerski angażuje się w działalność konspiracyjną na terenie Warszawy, m.in. uczy młodzież na tajnych kompletach oraz publikuje wiersze o tematyce patriotycznej w prasie konspiracyjnej. Działa w szerach Armii Krajowej pod ps. "Malwa”.
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - I Obwód "Radwan"
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległa jako sanitariuszka na skrzyżowaniu ul. Nowogrodzkiej i Marszałkowskiej. Po wojnie ekshumowana i pochowana na Powązkach w kwaterze 332 (w tym samym grobie leży jej matka i brat zm. w 1975 r.).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter