Witalisa Cecylia Pakowska

Pseudonim:
"Hanna"
Data urodzenia:
1899-11-22
Data śmierci:
1997-02-17
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Numer legitymacji AK:
80028
Miejsce urodzenia:
Tomaszów Mazowiecki
Imiona rodziców:
Leonard - Julia z domu Jackowska
Pseudonimy:
"Mirska", "Hanna"
Udział w konspiracji 1939-1944:
Do wybuchu wojny mieszkała w Brześciu nad Bugiem. W konspiracji od II połowy września 1939 r. Zorganizowała zespół kurierek wysyłanych za Bug, do sowieckiej strefy okupacyjnej. 20 września założyła w swoim domu punkt zborny materiałów sanitarnych, odzieży i żywności dla polskich oddziałów pozostałych w Puszczy Białowieskiej. W lipcu 1943 r. została przeniesiona na własną prośbę z terenu Lubelszczyzny do Warszawy. Otrzymała przydział - VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 9 Rejon "Lubicz" - zastępca referenta WSK (Wojskowa Służba Kobiet) - Ireny Swacińskiej "Misi”. Do jej obowiązków należało prowadzenie ewidencji oraz kontrola kursów wojskowych (kurs służby wartowniczej, sanitariuszek, łączności i gospodarczy).
Oddział:
W sierpniu 1944 r. została zastępczynią komendantki WSK VII Obwodu "Obroża” Heleny Nieć "Heleny Bony". Do jej obowiązków należała organizacja i nadzór nad zbieraniem butelek i korków do butelek zapalających, materiałów sanitarnych, szmat i papieru na bandaże dla potrzeb powstańczego szpitala polowego; poza tym organizacja kuchni dla oddziałów walczących w rejonie ul. Emilii Plater i Poznańskiej. Zorganizowała również powstańczą pralnię (jej szefową została Maria Krzemieniecka "Janka II”) oraz punkty sanitarne. Udało jej się zaopatrzyć referat BIP (Biuro Informacji i Propagandy) w materiały piśmienne i maszyny do pisania zbierane w opuszczonych mieszkaniach. Współpracowała z grupą techniczną kpt. "Mechanika" z batalionu "Zaremba-Piorun"
Odniesione rany:
Ranna w nogę i w głowę w początkach września w wyniku zawalenia się domu przy ul. Poznańskiej 11.
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
W Powstaniu brała udział córka Witalisy - Tomira oraz jej zięć Stanisław Swinarski
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - w okresie 5.10.1944-13.04.1945 przebywała kolejno w: Stalagu X-B Sandbostel, Oflagu IX-C Molsdorf, Blankenheim (dawny obóz szkoleniowy Hitlerjugend), z którego została uwolniona przez amerykańskie oddziały 3 Armii gen. Patrona
Numer jeniecki:
224134
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska (czterokrotnie), War Medal 1939-1945 (Wielka Brytania)
Losy powojenne:
Wyemigrowała do Kanady
Miejsce śmierci:
Kanada
Źródła:
MPW-bgaza uczestników PW, MPW-zbiory P/2945 oraz P/2959
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter