Pseudonim:
"Pajączek"
Data urodzenia:
1909-06-27
Data śmierci:
1993-11-30
Funkcja:
pielęgniarka
Miejsce urodzenia:
Wilno
Imiona rodziców:
Janusz - Zofia z domu Jelska
Nazwisko panieńskie:
Radogost-Uniechowska
Wykształcenie:
Uczennica Żeńskiego Gimnazjum W. Jędryczkowskiej w Warszawie, gdzie uzyskała tzw. "Małą maturę". W 1926 roku rozpoczęła naukę w Warszawskiej Szkole Pielęgniarskiej, a następnie w Szkole Położniczej im. dr. Rejsa (1928)
Praca zawodowa i działalność do 1939 r.:
Dyplomowana pielęgniarka-położna. Instruktorka na Oddziale Położniczym Szpitala Klinicznego im. Dzieciątka Jezus w Warszawie oraz położna-pielęgniarka w Zakładzie Neuropsychiatrycznym w Grodzisku Mazowieckim. Od 1931 roku pracowała w ośrodkach zdrowia w Brzesku i Tarnowie. Od 1938 roku prowadziła w Warszawie Stację Opieki nad Matką i Dzieckiem, podlegającą Inspektoratowi Pracy (lata 1938-1941).
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział II (Informacyjno-Wywiadowczy) - Referat 998 (Kontrwywiad). W okresie od marca 1943 do lipca 1944 r. starsza strażniczka na Pawiaku-Serbii
Oddział:
Bakcyl (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - pielęgniarka sali operacyjnej w szpitalu powstańczym przy ul. Śliskiej 51, a następnie w szpitalu w podziemiach PKO przy ul. Świętokrzyskiej
Losy po wojnie:
Do 1946 r. przełożona sióstr zakonnych w ambulatorium Biura Odbudowy Stolicy. W latach 1946-1948 pracowała w szpitalu powiatowym w Kętrzynie, a następnie ( po 1950 roku) jako instruktorka w szkołach pielęgniarskich.
Odznaczenia:
Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Warszawski Krzyż Powstańczy, Order Krzyża Grunwaldu, Medal Zwycięstwa i Wolności, Krzyż Partyzancki
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Powązkowski, kwatera 52, rząd 2, miejsce 10 (grób rodzinny Radogostowie-Uniechowscy)
Informacje dodatkowe- rodzina:
W 1931 roku wyszła za mąż za Zygmunta Antoniego Dölingera (1899-1949) - legionistę, sędziego, burmistrza Białej, starostę Brzeska, Tarnowa, Żywca, posła na Sejm V kadencji 1938-39 z ramienia OZN. W 1932 r. przyszła na świat ich córka Anna Doellinger (po mężu Ursyn-Niemcewicz, lekarka). Zofia Uniechowska jest siostrą Karoli Radogost Uniechowskiej (1904-1955) - pielęgniarki i siostry operacyjnej w 3. Sanitarnym Ośrodku Ewakuacyjnym w Venafro pod Monte Cassino oraz siostrą rysownika Antoniego Uniechowskiego (1903-1976)
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zofia Radogost-Uniechowska "Pajączek". Fot.  z archiwum rodzinnego Józefa Doellingera

Zofia Radogost-Uniechowska "Pajączek". Fot. z archiwum rodzinnego Józefa Doellingera

Mogiła na warszawskich Powązkach. Napis na grobie <i>Zofia z Uniechowskich  Dölinger. </i>Zdjęcie pochodzi ze strony <i>cmentarze.um.warszawa.pl </i>Nadesłał Jan Wawszczyk.

Mogiła na warszawskich Powązkach. Napis na grobie Zofia z Uniechowskich Dölinger. Zdjęcie pochodzi ze strony cmentarze.um.warszawa.pl Nadesłał Jan Wawszczyk.

Nasz newsletter