Pseudonim:
"Zośka"
Data urodzenia:
1926-02-18
Data śmierci:
2014-07-30
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Witold - Genowefa z domu Jóźwiak
Wykształcenie do 1944 r. :
Uczennica II Miejskiego Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Warszawie, które w czasie okupacji niemieckiej funkcjonowało jak szkoła farbiarska.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Należała do Szarych Szeregów, jej druhną była Zofia Byszewska. Przeszła kurs sanitarny i odbyła praktyki w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie. Jako harcerki dziewczęta przygotowywały paczki dla polskich jeńców wojennych i więźniów obozów w ramach „Patronatu” po egidę Rady Głównej Opiekuńczej (RGO).
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Żelazna 74 m. 43
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Na miejsce koncentracji zastępu sanitarnego Zofii i plutonu batalionu pancernego „Golski” wybrano willę przy ul. Suchej 18 (dziś ul. Krzywickiego), nieopodal Filtrów.
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan” (Śródmieście) - 3. batalion pancerny "Golski" - WSK (Wojskowa Służba Kobiet) - punkt sanitarny w willi na ul. Suchej 18 (obecnie ul. Krzywickiego). Od 2 sierpnia 1944 teren był opanowany przez Niemców, jednak sanitariuszkom i ich przełożonej "Doktor Basi" udało się doczekać do dnia pacyfikacji Ochoty, 12.08.1944.
Szlak bojowy:
Ochota do 12.08.1944.
Losy po Powstaniu :
Harcerki - sanitariuszki z Suchej 18 około 12 sierpnia 1944 roku skierowano ulicą Filtrową do Placu Narutowicza, a następnie przez Zieleniak do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulagu 121). Z Dulagu, dzięki pomocy tamtejszego personelu i opłaceniu niemieckiego lekarza udało się wydostać cztery z nich. Zofia wraz z koleżanką udały się do Ożarowa. W Ożarowie dzięki pomocy członków Podziemia i pracującego we Włókienniczej Fabryce Żyrardowskiej mężczyzny uzyskała "lewe" dokumenty, poświadczające, że jest pracownicą młyna. Na krótko została zatrzymana przez Niemców. Po wyjściu na wolność przedostała się do Włoch koło Warszawy, gdzie odnalazła swą ciotkę. We Włochach doczekała wkroczenia wojsk radzieckich.
Losy po wojnie:
Ukończyła stomatologię i pracowała w lecznicy Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej
Nazwisko po mężu :
Zofia Kurzepa
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
W czasie Powstania Warszawskiego zginął starszy od niej o trzy lata brat - Marian Wróblewski, również należący do Armii Krajowej. Zofia poszukiwała go w 1945 roku za pośrednictwem PCK podając, że brat wyszedł 29.07.1944 z domu i już nie powrócił. Matka Genowefa Wróblewska pracowała w składzie lekarstw i środków medycznych na terenie getta (właścicielem hurtowni była rodzina żydowska), zaś ojciec Witold Wróblewski pracował na Politechnice Warszawskiej, był laborantem.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kwatera 230, rząd 3, grób 23. Na tablicy nagrobnej inskrypcja: „Zofia Kurzepa, lekarz stomatolog, harcerka ”Szarych Szeregów"
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Fot. Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne - <i>cmentarze.um.warszawa.pl</i>

Fot. Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne - cmentarze.um.warszawa.pl

Nasz newsletter