A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English

Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy poszukuje Wolontariuszy do organizacji i wsparcia uroczystości związanych z obchodami 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.


Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego miasta. Powstanie było zbrojnym wystąpieniem przeciwko niemieckiej okupacji. Zaplanowane początkowo na kilka dni powstanie, przerodziło się w 63 dni walki. Podczas dwóch miesięcy dramatycznej obrony miasta śmierć poniosło tysiące żołnierzy i mieszkańców Warszawy, a miasto zostało bardzo zniszczone. 1 sierpnia 2014 roku przypada 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Urząd Miasta St. Warszawy i Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje uroczyste obchody oraz uroczystości upamiętniające poległych. Gorąco zapraszamy do włączenia się w tworzenie tych wyjątkowych wydarzeń. Dzięki wolontariatowi możesz poznać uczestników i świadków walk o Warszawę z 1944 roku. Bardzo ważna jest praca z Powstańcami, którzy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami, a praca z młodzieżą i osobami zainteresowanymi historią daje im wiele radości. Wspierając Powstańców możesz poznać ich losy i rozwinąć swoją wiedzę z historii Polski. Aktywnie uczestnicząc w organizacji uroczystości towarzyszącym obchodom rozwiniesz swoje zainteresowania, a realizacja różnorodnych zadań pozwoli Ci wykorzystać Twoje umiejętności. Współpracując w wolontariacie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy i Muzeum Powstania Warszawskiego poznasz wielu ciekawych ludzi i doświadczysz niezapomnianych przeżyć.


Zgłoś się, czekamy na Ciebie! Zgłoszenia przyjmujemy od 15 kwietnia do 21 maja.


Szukamy osób dyspozycyjnych od 21 maja do końca października. W okresie od 21 maja do 15 czerwca odbędą się szkolenia dla wolontariuszy, a od 15 lipca przygotowania do obchodów. Uroczystości towarzyszące obchodom 70. rocznicy Powstania Warszawskiego potrwają do końca października (warsztaty w szkołach).


Oferujemy:

 • możliwość uczestniczenia w dużej kampanii społecznej,
 • zapoznanie się z działalnością i organizacją pracy w instytucji kultury,
 • możliwość udziału w wydarzeniach związanych z 70. Rocznicą Powstania Warszawskiego,
 • ciekawe wykłady dotyczące historii okupowanej Warszawy i historii Polski w czasie II wojny światowej,
 • spotkania ze świadkami historii,
 • współpracę z ciekawymi osobami,
 • porozumienie wolontariacie (zgodnie z ustawą)
 • certyfikat potwierdzający uczestnictwo w wolontariacie,
 • dla najaktywniejszych osób przewidziana jest możliwość kontynuowania współpracy z naszymi instytucjami.


Swoje umiejętności możesz wykorzystać podczas następujących zadań:

 • Organizacja i wsparcie oficjalnych uroczystości obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego
 • Wsparcie wydarzeń o charakterze edukacyjnym i kulturalnym organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego,
 • Organizacja kwesty publicznej na rzecz renowacji mogił powstańczych i miejsc pamięci,
 • Współpraca z miejskim Centrum Prasowym,
 • Pomoc przy realizacji warsztatów edukacyjnych, które będą przeprowadzane w warszawskich szkołach mające na celu przybliżenie uczniom tematyki Powstania Warszawskiego,
 • Udział w akcji „Znaczek”, polegający na rozdawaniu mieszkańcom Warszawy okolicznościowych znaczków.

 

Obszary działania:

 • Współpraca z Centrum Prasowym m.st. Warszawy – wolontariusze wspierający Centrum Prasowe będą współpracować z Wydziałem Prasowym m.st. Warszawy oraz przedstawicielami zagranicznych mediów, którzy przybędą do Warszawy, by udokumentować obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Obszar ten jest dedykowany dla wolontariuszy zainteresowanych funkcjonowaniem mediów, chcących wesprzeć organizacyjnie i tłumaczeniowo obsługę medialną Urzędu Miasta. Zaangażowanie w Centrum Prasowe wymaga bardzo dobrej znajomości języków obcych.
 • Organizacja i wsparcie punktów informacyjnych – podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego funkcjonować będą mobilne i stacjonarne punkty informacyjne, w tym Centrum Informacyjne w jednym z hoteli oraz Punkty Informacji Turystycznej zlokalizowane w najważniejszych miejscach miasta. W punktach tych mieszkańcy, Powstańcy, przedstawiciele mediów oraz turyści będą mogli uzyskać informację nt. Warszawy oraz organizacji obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wolontariusze wspierający ten obszar powinni posiadać zdolności komunikacyjne i opanowane języki obce co najmniej w stopniu komunikatywnym.
 • Organizacja i prowadzenie warsztatów edukacyjnych nt. Powstania Warszawskiego w warszawskich szkołach – przez 2 miesiące, tj. we wrześniu i październiku będziemy realizować warsztaty edukacyjne w szkołach podstawowych. Celem warsztatów jest przekazanie młodym warszawiakom realiów życia w Warszawie podczas Powstania Warszawskiego. Jeśli lubisz dzieci, masz doświadczenie w prowadzeniu zajęć/warsztatów i chcesz przekazywać wiedzę o Powstaniu najmłodszym – ten obszar jest dla Ciebie!
 • Organizacja i wsparcie oficjalnych uroczystości obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego – zadania wolontariuszy będą polegać na wsparciu organizatorów oficjalnych uroczystości upamiętniających 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego z udziałem władz państwowych i Powstańców. Wolontariusze będą towarzyszyć i wspierać Powstańców podczas uroczystości. To odpowiedzialne zadanie będzie wymagało od wolontariuszy zaangażowania, umiejętności komunikacji oraz dobrej organizacji czasu.
 • Wsparcie wydarzeń o charakterze edukacyjnym i kulturalnym organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego - na tym obszarze wolontariusze będą wspierać Muzeum Powstania Warszawskiego w organizacji wydarzeń edukacyjnych takich jak np. gry miejskie czy pikniki edukacyjne. Wolontariusze będą pomagać organizatorom w obsłudze wydarzeń kulturalnych w tym koncertów, spektakli i innych widowisk. Wydarzenia będą miały na celu szerzenie wiedzy o Powstaniu Warszawskich za pomocą gier i zabaw edukacyjnych oraz wydarzeń kulturalnych. Mile widziane osoby lubiące dzieci i otwarte na prace z młodzieżą.
 • Organizacja kwesty publicznej na rzecz renowacji mogił powstańczych i miejsc pamięci – Wolontariusze wspomogą publiczną kwestę, która odbędzie się na Cmentarzu Powstańców Warszawy i Cmentarzu Powązkowskim, a także na ulicach Warszawy w czasie trwania obchodów 70. Rocznicy Powstania Warszawskiego i podczas wszystkich wydarzeń towarzyszących.

 

Poszukujemy Wolontariuszy:

 • którzy ukończyli 14 rok życia, górna granica wieku nie ma dla nas znaczenia, bardzo sobie cenimy współpracę z seniorami,
 • zaangażowanych, dobrze zorganizowanych, odpowiedzialnych, kreatywnych,
 • szczególnie cenne będą dla nas takie cechy jak umiejętności komunikacyjne oraz umiejętność pracy w grupie,
 • mile widziane jest zainteresowanie zagadnieniami dotyczącymi historii Polski i Warszawy, ale nie jest to warunek konieczny, aby zostać Wolontariuszem,
 • znajomość języka angielskiego lub innych języków obcych będzie dodatkowym atutem. Dla wolontariuszy chcących zaangażować się w pracę Centrum Prasowego znajomość języków obowiązkowa!


Jak możesz zostać naszym Wolontariuszem?

Wypełnij ankietę zamieszczoną poniżej i prześlij ją (w wersji elektronicznej) wraz ze zdjęciem w formacie JPG na nasz adres mailowy wolontariat@1944.pl >

Więcej informacje o projekcie znajdziesz na facebooku >

 

POBIERZ ANKIETĘ >

 

 

 • Koordynacja projektu z ramienia Muzeum Powstania Warszawskiego:

Marta Kukowska tel. 22 539 79 32 - Kierownik Centrum Wolontariatu MPW

Bartek Giedrys tel. 22 539 79 56
Karolina Wolska tel. 22 376 68 40

 

 • Koordynacja projektu z ramienia Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy:

Marta Dermańska tel. 22 443 34 17
Karolina Dudek tel. 22 443 34 14

 


 

close