Konstruowanie miasta. Warszawa i urbaniści 1945-1989

W czwartek, 30 czerwca, w pawilonie wystawy "Warszawa przyszłości" odbyła się, zwołana przez Instytut Stefana Starzyńskiego oddział Muzeum Powstania Warszawskiego, debata "Konstruowanie miasta. Warszawa i urbaniści 1945-1989". W debacie udzia...

.
W czwartek, 30 czerwca, w pawilonie wystawy "Warszawa przyszłości" odbyła się, zwołana przez Instytut Stefana Starzyńskiego oddział Muzeum Powstania Warszawskiego, debata "Konstruowanie miasta. Warszawa i urbaniści 1945-1989". W debacie udział wzięli paneliści -Dariusz Gawin (prowadzenie), Michał Borowski, Henryk Drzewiecki, Andrzej Kiciński, Robert Kunkel, Janusz Sujecki, Hubert Trammer ale również mieszkańcy Warszawy. Wielokrotnie zgłaszana potrzeba regularnego odbywania się takich dyskusji oraz gorąca atmosfera debaty świadczą o dużych emocjach, jakie budzi temat Warszawy.

Obecny kształt Warszawy to wynik zarówno zniszczeń wojennych jak i świadomej polityki przestrzennej powojennych władz. Często, szczególnie tuż po wojnie, decyzje urbanistyczne dyktowane były względami ideologicznymi. Wiele z nich jednak odzwierciedlało również idee popularne w owym czasie także na zachodzie. Które z rozwiązań tamtej epoki przetrwały próbę czasu a które są już tylko smutnym świadectwem czasów zniewolenia? Czy doświadczenia tamtego okresu mogą być przydatne dzisiaj, gdy w wolnej Polsce na nowo kształtowana jest stołeczność Warszawy?

Zobacz także

Nasz newsletter