Pełny program wydarzeń Pokoju na lato 2017

koncerty, wykłady, warsztaty

Już po raz trzeci otworzyliśmy Pokój na lato – letni pawilon rekreacyjno-kulturalny zlokalizowany tuż przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Przez 14 tygodni będziecie mogli wziąć udział w koncertach, wykładach i warsztatach. Sprawdźcie, co przygotowaliśmy!

MIEJSKIE OGRODNICTWO, ZIOŁA I FERMENTACJE
(Mead Ladies, Roberta Czarnecka)

  1. ROBIMY FERMENT
  • Dzikie fermentacje - laktofermentacja z użyciem dzikich roślin jadalnych

10.06, sobota, godz. 11:00

W czasie warsztatu do pracy zaprosimy dzikie drożdże i grzyby. To one przygotują dla nas kiszone pomidory i kapustę, a nawet kiszone cytryny! Całkiem bez przesady :) Kiszonkowe nastawy wzbogacimy o ciekawe przyprawy, które dodadzą charakteru z pozoru zwykłym produktom.

Dowiemy się też, dlaczego warto fermentować, a także co zrobić, żeby wszystko się udało.

Uczestników prosimy o zabranie z sobą średniej wielkości słoika.

  • Scoby, czyli kultury startowe

01.07, sobota, godz. 13:00

W czasie warsztatu porozmawiamy:

...o matce wszystkich matek ;) Czym jest Mycoderma aceti, jak się nią dobrze zajmować i jak zrobić ocet z jej pomocą
...o ziarnach kefirowych i kefirze wodnym
...o kombuczy, nie tylko z herbaty
...o fermentacji za pomocą pleśni

Uczestników prosimy o zabranie z sobą średniej wielkości słoika.

  • Fermenty dookoła świata - od salsy po krężałki

12.08, sobota, godz. 13:00

Świat jest pełen fermentacyjnych niespodzianek. Czy wiecie, że produkty fermentowane są popluarne w krajach arabckich, w Turcji, a nawet w Meksyku? Co wybierasz? Meksykańskie aromatyczne tepache i horchatę? Ostrą, indyjską, kiszoną okrę i raity? Arabski, fermentowany hummus i salgham? Azjatycki, domowy tempeh i kimchi? A może filipińskie warzywa lub afrykańskie pap?

Mamy dobrą wiadomość! Nie musisz wybierać! Razem wyruszymy w kulinarno-fermentacyjną wycieczkę po tych wszystkich miejscach.

Uczestników prosimy o zabranie z sobą średniej wielkości słoika.

  1. W DOMU PRAWDZIWEGO ZIELARZA - warsztaty ziołowo-lecznicze
  • Pijemy zioła. Kombucze, octy, lemoniady i napary z zastosowaniem dziko rosnących ziół

21.06, środa, godz. 18:00

Jak komponować mieszanki ziołowe na kaszel i przeziębienie? Czy są ziołowe specyfiki na katar? Jak wesprzeć swoją odporność, pijąc trochę niezwyczajną lemoniadę? Warto wykorzystać moc ziół już teraz i przygotować się na mniej przyjazne pory roku.

  • Wyciąganie mocy z roślin. Maceraty, gliceryty, nalewki.

19.07, środa, godz. 18:00

Co wrzucić do leczniczej nalewki? Jak zrobić gliceryt i do czego go później wykorzystać? Jak prawidłowo przygotować maceraty olejowe, a jakie zioła nadają się do macerowania w occie? Warsztaty o rozpoznawaniu ziół i ich ekstracji - czyli ABC początkującego zielarza.

  • Ziołowe maści i kadzidła

23.08, środa, godz. 18:00

Jak zrobić prostą maść przeciwbólową? Czym nacierać klatkę piersiową podczas przeziębień? Jak do domowych maści i innych mazideł wykorzystać siłę letnich ziół? A na koniec kilka słów o okadzaniu ziołowym dymem :)

Prowadzące: Mead Ladies, czyli Gosia Ruszkowska i Kaja Nowakowska, pasjonatki wszelakiej zieleniny - dzikich roślin leczniczych, ziół i grzybów. Autorki warsztatów zielarskich i kulinarnych. www.meadladies.pl 

  1. MIEJSKI OGRÓDEK

W ruch pójdzie ziemia, łopatki i grabki. Będziemy uczyć się sadzić, pielęgnować i łączyć ze sobą rośliny, które idealnie nadają się do miejskiej uprawy na balkonie czy parapecie. Naturalne nawozy, ziołowe donice czy własne pomidory to tylko część tego o czym usłyszymy.

Zróbmy sobie miejski ogródek!

  • WARSZAWSKIE POMIDORY - Czyli uprawa pomidorów w mieście + ekologiczne opryski DIY

27.05, sobota, godz. 11:00

Dowiesz się, jak z sukcesem uprawiać pomidory w donicy na balkonie lub parapecie, jak wykonać własnoręcznie krzyżówkę i stworzyć własną odmianę, oraz paru ciekawostek o różnicach między odmianami. Nauczysz się wykonywać samodzielnie ekologiczne opryski pomagające w uprawie! Każdy uczestnik przygotuje samodzielnie porcję oprysku, która zabierze ze sobą do domu!

  • PARAPETOWY OGRÓD ZIOŁOWY – pozwól sobie odkryć zielarską pasję!

05.08, sobota, godz. 11:00

Czy wiesz jakie wymagania mają najpopularniejsze zioła? Jak o nie dbać, jak je zestawiać by zdrowo rosły i cieszyły oko, ale także jak je przetwarzać? Dowiemy się co to intrakt, macerat olejowy, oraz jak ich użyć. Omówimy pokrótce zasady kompozycji domowych herbatek ziołowych. Każdy dostanie doniczkę z ziołami do domu, na dobry początek zielarskiej przygody!

  • WARZYWNY PARAPET– jak to zrobić?

08.07, sobota, godz. 11:00 || zarejestruj się >

Poznamy tajniki jak zebrać więcej niż 1 rodzaj warzywa z jednej skrzynki – co to uprawa współrzędna, jakie warzywa można łączyć w bliskim sąsiedztwie, jak je zmieniać w uprawie w jednym miejscu, tak by osiągnąć najlepszy efekt. Jak włączyć w to wszystko wybrane zioła i w jakim celu. Każdy rozplanuje sobie własną skrzynkę na sezon, dostanie małą ściągę z warsztatu z najważniejszymi informacjami, oraz startową mini-skrzyneczkę z warzywną niespodzianką do samodzielnej uprawy!

  • PARAPET W MCHU – kule Kokedama.

14.06, środa, godz. 18:00

Porozmawiamy o mchach w stylu japońskim : ) Wykonamy szalenie efektowne kule z mchu, w których posadzimy rośliny i powiemy jak o nie dbać. Każdy wychodzi z własnoręcznie wykonaną kulą!

  • ZIELONE LATARENKI - mini kompozycje roślinne.

16.08, środa, godz. 18:00

Omówimy, jak dbać o nasadzenia w skali mini, jakich materiałów i roślin używać, żeby to się udało. Wykonamy małą kompozycję roślinną w latarence, którą każdy zabierze później do domu!

Na wszystkie zajęcia z cyklu "Miejskie ogrodnictwo" obowiązuje rejestracja (linki będą sukcesywnie dodawane w tym artykule). 

Prowadząca: Roberta Czarnecka – zapalona ogrodniczka, znawca uprawy roślin ogrodowych i doniczkowych, ziół i kwiatów.

DIY

  1. ŚWIECOWE IGRASZKI

03.06, sobota, godz. 13:00

Prowadząca podzieli się z uczestnikami warsztatów swoją wyjątkową pasją. Opowie o właściwościach parafiny i wosku. Pokaże jak w prosty sposób, ręcznie stworzyć niebanalne świece i lampiony z zatopionymi suszonymi kwiatami, trawami i ziołami. Każda świeca będzie wyjątkowa i niepowtarzalna. Wystarczy uruchomić fantazję, poświęcić trochę czasu i cieszyć się radością tworzenia.

Prowadząca: Karolina Matuszewska – Mistrzyni tworzenia pięknych, naturalnych świec, prowadzi warsztaty oraz stronę www.karolite.pl

Czas trwania warsztatów: ok. 2 godzin
Obowiązuje rejestracja internetowa >

  1. WIKLINOWE SPLOTY

17.06, sobota, godz. 13:00
29.07, sobota, godz. 13:00

Wiklina to nie tylko materiał na kapelusze czy kosze. To także znakomity naturalny surowiec do tworzenia oryginalnych prac artystycznych. Jeśli chcecie odstresować się, dowiedzieć się czym jest korona, odziomek albo rozłupnik oraz poznać podstawowe sploty wikliniarskie, zapraszamy na warsztaty. Uczestnicy zajęć pod fachowym okiem Sylwii Kozłowskiej, wykonają drobne formy artystyczne oraz poznają tajniki dotyczące wikliny i wikliniarstwa.

Każdy uczestnik otrzyma materiał i narzędzia niezbędne do pracy.

Prowadząca: Sylwia Kozłowska – architekt krajobrazu ,sztuki wyplatania uczyła się u artysty plastyk Stanisława Dziubaka a technicznych umiejętności u twórcy ludowego Tadeusza Sokolika

Czas trwania warsztatów: ok. 3 godziny
Obowiązuje rejestracja internetowa

  1. MAJSTERKOWE DIY

24.06, sobota, godz. 11:00
15.07, sobota, godz. 11:00

Dwa specjalne majsterkowe warsztaty poprowadzą MAJSTERKI, czyli dziewczyny, których życiowe motto brzmi „DIY w wielkim mieście”. Spadkobierczynie Adama Słodowego uczą, że majsterkować może każdy.

Prowadzące: Barbara Sowa, Alicja Rzeczkowska, Sylwia Czubkowska - autorki bloga www.majsterki.pl 

Obowiązuje rejestracja internetowa

  1. ROBÓTKI RĘCZNE

22.07, sobota, godz. 11:00
19.08, sobota, godz. 11:00

Każdy kiedyś próbował szydełkowania czy robienia na drutach, niektórzy z lepszym efektem, niektórzy z nieco gorszym. Tych, którzy nie są orłami dziergania, a chcieliby być przynajmniej gołąbkami zapraszamy na warsztaty nauki szydełkowania!

Prowadząca: Marlena Waśniewska - mistrzyni od drutów, igieł i szydełek

Obowiązuje rejestracja internetowa

  1. KWIATKI Z RABATKI, czyli warsztaty florystyczne

07.06, środa, godz. 18:00
05.07, środa, godz. 18:00 || zarejestruj się >
09.08, środa, godz. 18:00

Kwiaty są wdzięczne i piękne, dlatego bierzemy je pod lupę! Na zajęciach poznamy metody łączenia kwiatów w różne formy użytkowe zgodnie z najnowszymi trendami w świecie florystyki. Udekorujemy kwiatami siebie i nasz dom, a także dowiemy się jak stworzyć kwiatowy mini prezent!

Prowadząca: Agnieszka Nożewska – mistrzyni florystyki, pracująca w studio Art&Decor, prowadzi warsztaty w oparciu o najnowsze trendy we florystyce

Obowiązuje rejestracja internetowa

  1. WARSZTAT RZEŹBIARSKI

 31.05, środa, godz. 18:00

Praca z gliną rozwija wyobraźnię, spostrzegawczość, zdolności manualne, a także pełni rolę terapeutyczną i relaksacyjną. Celem warsztatów jest zapoznanie się z materiałem rzeźbiarskim jakim jest glina, z technikami modelowania ręcznego i przy użyciu narzędzi rzeźbiarskich. W czasie warsztatów będzie można wykonać rzeźbę wzorując się na modelu. Pozować nam będą obiekty natury –ciekawe warzywa i owoce. Po ukończeniu warsztatów prace zostaną spakowane i każdy uczestnik zabierze je ze sobą do domu, do wysuszenia.

Prowadząca: Dorota Pasek - absolwentka Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, rzeźbiarz, pedagog. 

Obowiązuje rejestracja internetowa

  1. WSPÓLNE RYSOWANIE

Wszyscy entuzjaści rysowania, Ci którzy już zaczęli i Ci, którzy jeszcze tylko marzą będą mieli okazję wspólnie porysować, nauczyć się podstawowych technik, łapania perspektywy, używania węgla. Zaczniemy od podstaw, czyli od twardości ołówków i wstępu jak się do tego zabrać! Ołówki, węgle, długopisy – wszystko dozwolone. Pod ołówki trafią: natura, architektura, ludzie, martwa natura i kilka innych ciekawych smaczków. Wszystko w imię sztuki i relaksu!

Prowadząca: Justyna Bień - koncept artystka i rysowniczka

Tematy i terminy zajęć:

  • Perspektywa

24.05, środa, godz. 18:00

Jako pierwszy temat na warsztat trafia nauka prostej perspektywy, na podstawie budynków dookoła. Pokój otoczony jest niezliczoną ilością budynków w różnym stylu, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Czas trwania: 2 godz.

  • Ludzie

10.06, sobota, godz. 13:00

Zadanie-wyzwanie - postaci! Ale nic się nie martwcie, dostaniecie sporą dawkę wiedzy na temat proporcji i trików. Modelami będziemy my nawzajem, zobaczycie jakie to relaksujące!

Czas trwania: 3 godz. 

  • Martwa natura

28.06, środa, godz. 18:00

Tym razem martwa natura! W ruch pójdzie węgiel i będzie się kurzyło. To narzędzie, które warto poznać. Daje mnóstwo możliwości i pobudza kreatywność. Koniecznie pamiętajcie by nie ubierać się tego dnia na biało.

Czas trwania: 2 godz. 

  • Wyobraźnia

26.07, środa, godz. 18:00

Pobudzanie wyobraźni to nieodłączny element twórczego działania, przydaje się to również w codziennym życiu, dlatego na warsztat trafią rysunkowe ćwiczenia z wyobraźni. Sięgniemy w głąb siebie i przelejemy część tego co znajdziemy na papier.

Czas trwania: 2 godz. 

  • Natura

02.08, środa, godz. 18:00

Tym razem każdy uczestnik wybierze sobie temat sam, z tego co widzi dookoła. Będzie to czas do podszkolenia tego na co ma się ochotę. Natura naszą inspiracją!

Czas trwania: 2 godz. 

  • Detal

19.08, sobota, godz. 13:00

Ostatnie zajęcia będą z przytupem! Przyjrzymy się bliżej detalom i spróbujemy wykonać serię szkiców detalu własnego ciała – dłoni!

Czas trwania: 3 godz.

JOGA NA TRAWIE

03.06, sobota, godz. 11:00
17.06, sobota, godz. 11:00
01.07, sobota, godz. 11:00
29.07, sobota, godz. 11:00
12.08, sobota, godz. 11:00

Czas trwania ok. 1 godziny

Sobotnie przedpołudnie to idealna pora na pozbycie się stresu i regenerację napiętych mięśni, po intensywnym tygodniu pracy. Zapraszamy wszystkich tych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę i zapoznać się z technikami jogi skutecznie poprawiającymi kondycję całego ciała. Wykwalifikowani instruktorzy ze szkoły Anya Yoga nauczą Cię, jak zdrowo i bezpiecznie wykonywać ćwiczenia, prawidłowo oddychać i relaksować się. Zajęcia skierowane są do osób początkujących.

Joga dla kręgosłupa ma na celu poprawę postawy ciała oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa spowodowanych siedzącym trybem życia, stresem, asymetrycznym przeciążeniem ciała oraz napięciami mięśniowymi. Zajęcia mają charakter zarówno profilaktyczny, jak i terapeutyczny, składają się z rozgrzewki, sesji głównej i rozciągania połączonego z relaksacją. Jest to program ćwiczeń polecany dla każdego bez względu na wiek czy poziom aktywności fizycznej. Dla wszystkich, którzy chcą poprawić elastyczność kręgosłupa, wzmocnić mięśnie brzucha, pleców i pośladków, poprawić sylwetkę ciała oraz samopoczucie.

Vinyasa Joga to dynamiczna forma jogi. Charakteryzuję się sekwencyjnym ruchem zsynchronizowanym z oddechem, w efekcie którego uzyskujemy płynność przejść pomiędzy asanami, każda kolejna pozycja wynika z poprzedniej i ją uzupełnia. Na tych zajęciach zapoznasz się ze skróconą wersją Pierwszej Serii Ashtangi Jogi, nauczysz się od podstaw Powitań Słońca. Są to zajęcia na których uelastycznisz oraz wzmocnisz całe ciało.

Yin Joga - joga powięziowato forma automasażu ciała poprawiającego przepływ energii w ciele. Dłużej utrzymywane pozycje i powolne świadome ruchy ciała otwierają sieć powięziową w ciele, pozwalają odblokować napięcia w ciele. Celem jest wzmocnienie i zwiększenie elastyczności tkanki łącznej tj. powięzi, stawów i więzadeł, zwiększenie zakresu ruchu,nauka uważności oraz szacunku dla własnego ciała i jego ograniczeń.

Hatha Joga to zajęcia polegające na uważnym wejściu w pozycję (asanę), trwaniu w niej przez określony czas, a następnie powolnym wyjściu z tej pozycji. Są to ćwiczenia wykonywane powoli i starannie, w granicach swoich własnych możliwości, ważna jest tu koncentracja na wykonywanym ćwiczeniu (by wykonać je prawidłowo i bezpiecznie) i naturalny oddech podczas ćwiczeń. Każde zajęcia rozpoczyna rozgrzewka, a kończy ok. 10 min. relaks. Dopuszcza się korzystanie z pomocy, takich jak koce, wałki, paski, liny, kostki i pianki, które umożliwiają podjęcie praktyki osobom bez względu na wiek oraz o znacznych indywidualnych ograniczeniach lub urazach. Ten typ zajęć jest znakomity przy rehabilitacji i profilaktyce schorzeń kręgosłupa. Uczestnicząc w zajęciach Hatha Jogi wzmocnisz i rozciągniesz mięśnie, zwiększysz elastyczność i zrelaksujesz się.

VARSAVIANA
(Radosław Gajda, Jarosław Zieliński, Jerzy S. Majewski,)

Czwartkowy cykl opowieści o Warszawie. Prowadzić go będzie 3 znawców Warszawy od podszewki. My już świetnie wiemy po 2 sezonach, że wykłady o Warszawie kochacie, więc w tym roku zapewnimy Wam ich odpowiednio dużo.

  1. Warszawa innych miast – Radosław Gajda

W warszawskiej architekturze i urbanistyce czytelne są inspiracje z wielu zagranicznych kierunków. Jakie ślady zostawiły w naszym mieście inne miasta?

  • Chicago

25.05, czwartek,  godz. 18:00

W Chicago narodził się typ budynku, który jednoznacznie utożsamiamy z nowoczesnością - drapacz chmur. W wykładzie przyjrzę się warszawskim wieżowcom od pierwszych, przedwojennych kroków architektury wysokościowej, po planowany Varso.

  • „Paryż Północy"

01.06, czwartek, godz. 18:00

Dla jednych to powód do dumy, dla innych do kpiny. Ile prawdy jest w powiedzeniu, że przedwojenna Warszawa była „Paryżem Północy"? A ile Paryża jest w Warszawie powojennej?

  • Rzym

08.06, czwartek, godz. 18:00

Miasto cesarzy i papieży od wieków inspirowało architektów z całego świata - także w Warszawie. Które warszawskie budynki mają swoje korzenie w Wiecznym Mieście?

  • Wenecja

20.06, czwartek, godz. 18:00

250 lat temu, w zimowy dzień 1767 roku do Warszawy przybył najsłynniejszy warszawski Wenecjanin - Bernardo Belotto zwany Canalettem. Ale jego obrazy to niejedyny związek stolicy z miastem na Lagunie. Co jeszcze łączy te dwa miasta?

  • Gotham

29.06, czwartek, godz. 18:00

Warszawa - miasto zbrodni przestrzennej i grzechu urbanistycznego? Jakie błędy popełniamy? Jakie wyzwania stoją przed nami? Jak sprawić, by miasto rozwijało się harmonijnie?

Radosław Gajda - architekt, twórca i prowadzący vloga Architecture is a good idea. W jego cyklu spotkań z warszawiakami będziemy rozmawiać o architekturze naszego miasta w kontekście inspiracji architektonicznych zaczerpniętych z innych miast.

  1. Jerzy S. Majewski

3.08, czwartek, godz. 18:00
10.08, czwartek, godz. 18:00
17.08, czwartek, godz. 18:00
25.08, piątek, godz. 18:00

Dziennikarz, publicysta, varsavianista, historyk sztuki. Od ponad ćwierć wieku pisze o Warszawie, jej mieszkańcach i architekturze. Jestem też autorem lub współautorem kilkudziesięciu książek i albumów, w tym „Spacerowników warszawskich”, odsłaniających różne dzielnice Warszawy, cmentarze, ślady związane z Fryderykiem Chopinem, Marią Skłodowską-Curie, architekturą czasów PRL-u, czy plenerami filmowymi. Uczestnikom spotkań opowie o nieznanych obliczach Warszawy, pokaże niepublikowane zdjęcia i opowie o ciekawostkach związanych z miastem. 

  1. Jarosław Zieliński

06.07, czwartek, godz. 18:00
13.07, czwartek, godz. 18:00
20.07, czwartek, godz. 18:00
27.07, czwartek, godz. 18:00

Na spotkania zaprasza varsavianista i historyk Jarosław Zieliński – autor wielotomowego opracowania „Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy” (wydawane od 1996), wielu publikacji jak „Latarnie warszawskie. Historia i technika” oraz przewodników historycznych po warszawskich dzielnicach. Autor licznych artykułów dotyczących dziejów i zabytków Warszawy, m.in. na łamach „Stolicy” i „Dziennika".

W roku 2008 został nagrodzony Nagrodą Literacką m.st. Warszawy za przewodnik po Żoliborzu „Żoliborz. Przewodnik historyczny”.

Garażówka

08.07, sobota, godz. 13:00
05.08, sobota, godz. 13:00

Gdzie sprzedać, kupić, zamienić, wymienić domowe skarby na Woli? Garażówka to nie tylko możliwość pozbycia się zbędnych, zalegających w szafach, garażach czy piwnicach rzeczy - to idealny pomysł na weekendowe popołudnie. Wyprzedaż garażowa, w jedyny sobie znany sposób, integruje lokalną społeczność i okolicznych mieszkańców.

Wieczór podglądania gwiazd

12.08, sobota
warsztaty: godz. 18:00, obowiązuje rejestracja internetowa
obserwowanie: godz. 20:00, wstęp wolny

W ciepły, sierpniowy wieczór w Pokoju spotkają się miłośnicy patrzenia w niebo - marzyciele, romantycy, profesjonalni astronomowie jak i laicy głodni wiedzy i pięknych widoków. Będziemy wspólnie wypatrywać spadających gwiazd, a także podejrzymy co dzieje się m.in. na Księżycu. Będziemy mieć do dyspozycji profesjonalny sprzęt, fachową wiedzę członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz możliwość wykonania swojego własnego, prostego sprzętu na warsztatach tworzenia lunetek.

Piątkowe Polcyny
Orkiestra Michała Polcyna

26.05, piątek, godz. 20.00
2.06, piątek, godz. 20.00
9.06, piątek, godz. 20.00
23.06, piątek, godz. 20.00
30.06, piątek, godz. 20.00
14.07, piątek, godz. 20.00
21.07, piątek, godz. 20.00
11.08, piątek, godz. 20.00
24.08, czwartek, godz. 20.00 

Orkiestra Michała Polcyna wykonuje przygotowane przez siebie aranże piosenek i przebojów muzyki polskiej, warszawskiej, rozrywkowej. Podczas piątkowych wieczorów usłyszymy m.in. przeboje lat 50-tych i 60-tych, piosenki polskiego rocka, przeboje lat 90-tych, kołysanki, przeboje Andrzeja Zauchy, Ewy Bem czy Agi Zaryan.

Michał Polcyn - absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 2010 roku wykładowca na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz w Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu I i II stopnia im. Krzysztofa Komedy. Naucza tu przedmiotów teoretycznych , prowadzi zespoły instrumentalne oraz klasę puzonu.

Jest muzykiem czynnym zawodowo. Ściśle związany muzycznie ze środowiskiem kabaretowym, gdzie występuje z zespołem The Jobers. Występował na wielu ważnych festiwalach w kraju i za granicą m.in. Montreaux Jazz Festival, Goteborg Jazz Festiwal, Krokus Jazz Festiwal, Bielska Zadymka Jazzowa, Hot Jazz Spring, Jazz nad Odrą. Nagrał własną płytę "Cuiaviana". Czytelnicy pisma "Jazz Forum" umieścili go wśród pięciu najlepszych polskich puzonistów jazzowych.

Od 2015 roku w ramach współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotował dla sceny "Pokoju na lato" w ramach cyklu "Piątkowe Polcyny" kilkanaście koncertów promujących muzykę jazzową. W 2016 roku jego Orkiestra Dancingowa bawiła tłumy na koncercie zorganizowanym w ramach 11 edycji Festiwalu "Niewinni Czarodzieje".

Pensjonat Roślinka

Wyjeżdżasz na wakacje? Przynieś swoich zielonych domowników do nas, niech też mają wakacje. Troszczyć się o nich będzie specjalista od spraw zielonych – ogrodniczka Marta Szkolak.

Czynny w trakcie działalności Pokoju na Lato.

Apis varsoviensis

Zapraszamy na cykl warsztatów miejskiego pszczelarstwa, które poprowadzi Kamil Baj. Pszczelarstwo to dziedzina, w której istotna jest zarówno teoretyczna wiedza przyrodnicza, jak i całe spektrum działań technicznych oraz umiejętności manualnych, a te najlepiej przećwiczyć w praktyce. Stań więc oko w oko z pszczołami i zobacz, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Przekonaj się sam, że Warszawa to równie dobre miejsce dla działalności pszczelarza, jak kojarząca się z pszczelarstwem wieś, a wkrótce być może założysz swoje własne ule i skosztujesz miodu z własnej pasieki.

  • Skąd się bierze matka – przystępnie o rozmnażaniu pszczół
    17.05 środa, godz. 18:00
  • O zaletach miodu – prelekcja z degustacją
    12.07 środa, godz. 18:00

 

Koncerty

1. KONCERT OTWARCIA  

  • nowOsiecka
    20 maja, sobota, godz. 20:00

20 maja 2017 r. w ramach działalności pawilonu rekreacyjno-kulturalnego „POKÓJ NA LATO”, odbędzie się niecodzienne wydarzenie. Usłyszymy czwórkę młodych artystów: Krzysztofa Zalewskiego, Natalię Grosiak, Misię Furtak i L.U.C-a w koncercie opartym na projekcie „nowOsiecka”.

Koncert pod tym tytułem odbył się w listopadzie ubiegłego roku w katowickiej Sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, wzbudzając ogromne zainteresowanie odbiorców z całego kraju. Kilkunastu artystów zaprezentowało blisko dwutysięcznej publiczności własne interpretacje utworów Agnieszki Osieckiej. Teraz czwórka z nich zaśpiewa dla Was w towarzystwie zespołu Przemka Borowieckiego, chóru i kwartetu smyczkowego Grott String Quartet. Usłyszymy kilkanaście utworów w nowoczesnych, odważnych aranżacjach w ulubionych konwencjach muzycznych artystów. Hip-hopowy „Rajski deser”, pełny ekspresji „Chwalmy Pana”, nastrojowy „Zabaw się w mój świat”, instrumentalny medley utworów Agnieszki Osieckiej to tylko kilka pozycji z tego wyjątkowego koncertu.

  • Dj Kozak z własnej Woli

20 maja, sobota, po nowOsieckiej

Jakub Kozak – warszawski dj, aktor oraz autor tekstów. Operując konsoletą, wydobywa niepowtarzalne brzmienia i nadaje każdej imprezie unikalnego klimatu. Fachowiec w dziedzinie polskiej muzyki rozrywkowej nie stroni od mieszania gatunków i epok. Na imprezach, które prowadzi potańczysz do Rock'n'roll'a, swing'u czy funk'u. Usłyszysz bałkańskie trąbki i głos Czesława Niemena. Poskaczesz razem z House of Pain i poruszasz bioderkiem z Majorem Lazer'kiem ;) Mocno związany z folklorem warszawskim, którego jest znawcą i miłośnikiem. Wraz z Warszawiakami- Trupą Teatralną śpiewa przedwojenne szlagiery i wciela się w role cwaniaków, uliczników i nie tylko, bawiąc się przy tym gwarą warszawską. Oprócz licznych klubów i scen, można go spotkać w stołecznych antykwariatach, gdzie odkopuje stare winyle i książki o swoim ukochanym Syrenim Grodzie.

Pszczelarz amator. Założyciel stowarzyszenia Warszawskie Bractwo Bartne.

Animator kultury. Kaowiec w Domu Zabawy i Kultury- DZiK.

DODATKOWE ATRAKCJE NA OTWARCIU:

Gifbudka – najnowsza odsłona fotobudki, umożliwia robienie ciekawych animacji, świetny nowoczesny animator

Fotomat – dla kochających klasyczne zdjęcia z ciekawym tłem, towarzyszy nam od początku i dokumentuje otwarcie Pokoju

2. KORTEZ TRIO
27 maja, sobota, godz.20:00

Kompozytor i wokalista z pochodzący z Iwonicza. Wyedukowany pianista i puzonista z zacięciem do muzyki klasycznej. Na początku 2014 roku podpisał kontrakt z Jazzboy Records. Podczas pierwszej dwutygodniowej sesji w Warszawie zarejestrował 66 piosenek, które stały się jego oficjalnym demo.

W marcu 2015 roku ukazała się pierwsza Epka zatytułowana Jazzboy Session EP, na którą złożyły się trzy piosenki: “Zostań”, “Joe” i “Co Myślisz?”. Obdarzony jest wyjątkowym, głębokim i lekko szorstkim głosem z którego umiejętnie korzysta. Wysoki, małomówny o melancholijnym spojrzeniu. Godny zaufania. Prawdopodobnie jeden z największych wschodzących talentów na naszym rynku. 24 września 2015 roku ukazała się jego debiutancka płyta “Bumerang”, która jest intymnym zbiorem opowiadań o miłości i jej braku. To jedna z najlepiej sprzedających się i przyjętych płyt w ostatnich latach.

Wydał też dwie EP-ki – „Od Dawna Już Wiem” oraz „Minialbum”.

Laureat nagrody Fryderyk za Debiut Roku oraz Nagrody im. Anny Jantar w konkursie Debiuty Festiwalu Opole a także Nagrody Muzycznej Programu 3 „Mateusz”.

Obok Korteza trio współtworzą Olek Świerkot i Krzysztof Domański.

Podczas wiosennej trasy, oprócz utworów z „Bumeranga” oraz „Minialbumu” Kortez prezentować będzie swoje nowe piosenki.

3. KONCERT PROJEKTU „Albo Inaczej”
24 czerwca, sobota, godz. 20:00

Projekt ALBO INACZEJ jest oryginalnym projektem muzycznym i wydawnictwem. Nie było jeszcze w Polsce takiego projektu, w którym nestorzy polskiej piosenki mierzą się z tekstami kultowych polskich utworów hiphopowych i śpiewają je do zupełnie nowej muzyki. To kompilacja utworów hip-hopowych w aranżacji jazzowej.

Na płycie zaśpiewali: Krystyna Prońko, Ewa Bem, Zbigniew Wodecki, Andrzej Dąbrowski, Wojciech Gąssowski i Felicjan Andrzejczak. Za warstwę muzyczną Albo Inaczej odpowiadali uznani młodzi artyści, jak m.in. Mariusz Obijalski, Ola Trzaska, Michał Tomaszczyk, Nikola Kołodziejczyk. Powstało 8 wyjątkowych (w tym 2 nagrane z 16-osobowym Big Bandem Konglomerat) utworów. „Albo Inaczej” to podróż od swingu po minimalistyczne, wysublimowane kompozycje przywodzące na myśl skandynawski jazz.

Od strony lirycznej – zaadaptowano na potrzeby projektu teksty hip hopowych klasyków autorstwa m.in. Pezeta, zespołu Kaliber 44, Peji czy Łony.

Premiera płyty miała miejsce 10 kwietnia 2015 roku, a tydzień później odbył się premierowy koncert projektu w Teatrze Dramatycznym w Warszawie podczas festiwalu miejskiego Red Bull Music Academy Weekender. Projekt można było zobaczyć na żywo także podczas trasy Męskie Granie w 2016 roku.

Miesiąc po premierze, album uzyskał status złotej płyty.

Trwają pracę nad kolejnymi nagraniami spod szyldu „Albo Inaczej”.

Punktem wyjścia nowych piosenek wciąż są kultowe teksty hip hopowe zaśpiewane przy akompaniamencie najlepszych jazzowych muzyków młodego pokolenia. Kompozytorem płyty jest Mariusz Obijalski, współtwórca pierwszej płyty Albo Inaczej oraz płyt m.in. Moniki Borzym oraz Fisza/Emade.

Tym razem do wykonywania tekstów piosenek zaproszono młodych wokalistów – do tej pory zrealizowano już utwory z Natalią Nykiel, Kortezem, Moniką Borzym oraz Fismollem.

Zaangażowanie w projekt tym razem młodych piosenkarzy powoduje, że projekt staje się jeszcze bardziej ponadczasowy - wraz z nowymi utworami zwiększa się grono wokalistów oraz artystów hip hopowych zaangażowanych w projekt, za każdym razem tworząc niepowtarzalną międzypokoleniową mieszankę rapu, piosenki i żywego grania, które jest podstawą „Albo Inaczej”.

Premiera albumu planowana jest na jesień 2017 roku.

Podczas koncertu w Pokoju na Lato usłyszymy Krystynę Prońko, Andrzeja Dąbrowskiego, Tego Typa Mesa, skład Flexxip i Fismolla.

4. MŁYNARSKI PLAYS MŁYNARSKI
15 lipca, sobota, godz. 20:00

Gaba Kulka i Jan Młynarski po niespełna trzech latach przerwy jednoczą siły przy wspólnym projekcie własnych interpretacji piosenek Wojciecha Młynarskiego.

W październiku 2010 roku nakładem Mystic Prodution na rynku ukazała się płyta zespołu Młynarski Plays Młynarski pt. „Rebeka Nie Zejdzie Dziś Na Kolację“. Formacja dała koncerty na scenach całej Polski, uświetniła galę rozdania Paszportów Polityki 2010, była nominowana do Fryderyka w dwóch kategoriach i odebrała bardzo pochlebne recenzje w prasie muzycznej.

Po dłuższej przerwie w działalności na polu repertuaru Wojciecha, Jan Młynarski wraz z Gabą Kulką przygotował wyjątkowy program, w którym nie zabraknie słynnych i ważnych tekstów, jako najważniejszego komponent, improwizacji, jazzu, zabawy formą i całkowicie nowego, czasami niepokornego spojrzenia na twórczość mistrza.

Obok Gaby Kulki i Jana Młynarskiego na perkusji na koncercie zagrają wybitni przedstawiciele warszawskiej niezależnej sceny improwizowanej, członkowie pierwotnego składu Młynarski Plays Młynarski, Wojciech Traczyk – kontrabas i Piotr Zabrodzki – pianino akustyczne, elektronika. Tak więc artyści wykonają kolejną muzyczną woltę adaptując swoje dotychczasowe interpretacje z sześcioosobowego składu na trio plus wokal.

Jan Młynarski o projekcie:

„Sięganie po klasykę mas sens tylko wtedy gdy się ją rozumie, niekoniecznie obiektywnie, i gdy wiadomo co chcemy powiedzieć odbiorcy reinterpretując znane lub bardzo znane utwory. Gaba oprócz tego, że świetnie śpiewa, jest muzykiem dużego formatu, a więc dzięki niej Wojtkowi i Piotrowi udaje nam się nie tylko odkrywać twórczość Młynarskiego na nowo ale też uwypuklić walor muzyczny wzbogacając go o improwizację, żonglowanie konwencją i formą. To właśnie sprawia, że projekt Kulka/Młynarski jest godny uwagi i autentyczny, gdyż działa w oparciu o pojęcia, które zawsze były bardzo ważne dla samego autora nadając im jednocześnie zupełnie nowy kierunek."

Podczas wieczoru usłyszymy m. in. „Lubię Wrony“, „Nie Ma Jak U Mamy“ czy „La Valse Du Mal“.

5. NOSOWSKA
18 sierpnia, piątek, godz. 20:00

Nosowska zaprezentuje przekrojowy repertuar - głównie najważniejsze i najbardziej znane utwory z solowej działalności. Dodatkowo będzie można usłyszeć elektroniczne kompozycje z czasów współpracy Artystki z Andrzejem Smolikiem.

Katarzyna Nosowska rozpoczęła karierę muzyczną u schyłku lat 80tych i błyskawicznie podbiła serca polskiej publiczności. Poza działalnością w rockowej grupie HEY i gościnnymi występami w innych zespołach, Nosowska prowadzi niezwykle udaną karierę solową. Wydała do tej pory sześć albumów studyjnych, z których ostatnie dwa, Osiecka (2008) i 8 (2011), pokryły się platyną. Jest również laureatką wielu nagród i wyróżnień. Ma na koncie między innymi ponad dwadzieścia Fryderyków, w większości za osiągnięcia solowe. Tylko w 2012 roku uzyskała sześć nominacji do tej zaszczytnej statuetki. W latach 2012 – 2013 była dyrektor artystyczną projektu Męskie Granie, co potwierdziło jej niesłabnącą pozycję na polskim rynku muzycznym. [tekst za www.nosowska.pl

6. VOO VOO
27 sierpnia, niedziela, godz. 20:00

Voo Voo - zespół istniejący ponad 30 lat na polskim rynku, w dorobku mają blisko 50 albumów. W swojej twórczości łączą różne gatunki muzyczne : rock, folk, nu jazz, hip-hop. Współpracują z wieloma artystami, również młodego pokolenia. Entuzjastycznie przyjmowani na każdym koncercie.

Każdy album to otwarcie kolejnego etapu, niezmiennie patrzą w przyszłość. Kluczem do nowej płyty jest czas i jego nieustanny upływ. Na nowym albumie Voo Voo znajduje się zaledwie siedem, za to długich utworów, a każdy z nich jest zatytułowany od kolejnych dni tygodnia. To wpłynie również na koncerty promujące nową płytę, a przecież takie spotkania z muzyką tego zespołu mają swoją niepowtarzalną atmosferę. „Każdy koncert będzie mieć inną dramaturgię, bo będziemy zaczynać w poniedziałek od „Poniedziałku”, we wtorki od „Wtorku” itd. Lubię takie wyzwania, choć nie wiem, co z tego wyniknie.” – dodaje Waglewski.

Wojciech Waglewski jest kompozytorem i autorem wszystkich utworów na nowym albumie zespołu, który współtworzą: perkusista Michał Bryndal, basista Karim Martusewicz oraz saksofonista i wokalista Mateusz Pospieszalski. Płyta powstawała w grudniu 2016 i styczniu 2017 roku w Studiu S-4, a także w trójkowym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Za realizację dźwięku odpowiadał Jacek Gładkowski. Piotr „ Emade” Waglewski materiał zmiksował i współpracował przy jego produkcji.

Nowa płyta Voo Voo zatytułowana „7” ukazała się 7 marca 2017, i promuje ją utwór „Środa”.

Na koncercie w Pokoju na lato usłyszymy piosenki z najnowszej płyty oraz przeboje zespołu.

Zobacz także

Nasz newsletter