Wacław Loth „Kupiec”

Wacław Loth „Kupiec” (50)

Ppor. Wacław Loth „Kupiec”, „Karol” urodził się 10 maja 1906 r. w Warszawie. Był synem pastora kościoła ewangelicko-augsburskiego p.w. Świętej Trójcy. Ukończył gimnazjum im. Mikołaja Reja oraz Wyższą Szkołę Handlową (dziś Szkoła Główna Handlowa). Pracował jako urzędnik w firmie kosmetycznej „Fryderyk Puls i S-ka”. Był sportowcem, grał w drużynie piłkarskiej Polonia Warszawa. Brał udział w walkach we wrześniu 1939 r. Od końca 1939 r. w Związku Walki Zbrojnej, później w Armii Krajowej. W czasie okupacji mieszkał przy ul. Jasnej 22 m. 20. Na kilka dni przed Powstaniem przekazał swoje mieszkanie do dyspozycji komendanta Okręgu Warszawa Armii Krajowej, płk Antoniego Chruściela „Montera”. W czasie Powstania dowodził specjalnym oddziałem do przyjmowania zrzutów z powietrza. Po kapitulacji  zesłany do Stalagu X B w Sandbostel. W 1945 r. wrócił do Polski. Osiadł wraz z rodziną w Radomiu, gdzie pracował min. na stanowisku dyrektora Biura Sprzedaży Fajansu Sanitarnego. Zmarł 16 stycznia 1950 r. w Warszawie.

Wacław Loth fotografował przez cały okres Powstania, głównie w rejonie swojego mieszkania i w okolicach kwatery swojego oddziału w Śródmieściu Południowym, sporadycznie w innych miejscach (np. budynek Elektrowni Powiśle). Fotograficzną dokumentację Powstania Wacław Loth wykonał aparatem miechowym marki Kodak Vollenda, na filmie formatu 6x9cm. Wychodząc z Warszawy powierzył 8 rolek naświetlonych filmów swojemu synowi – Romanowi, który wywołał je w małym zakładzie fotograficznym w Radomiu. Kolekcja składa się z 64 zdjęć. Zdjęcia przedstawiają zniszczone budynki, powstańców, barykady, msze polowe, posterunki na dachach w oczekiwaniu na zrzuty, a także rodzinę i przyjaciół autora.

Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie

Pomóż uzupełnić bazę ofiar cywilnych