Pseudonim:
"Jastrząb"
Data urodzenia:
1926-07-20
Data śmierci:
1991-06-21
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Feliks - Julia z domu Paliwoda
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi - "nowe Grupy Szturmowe" - Blok "Prochownia" (Ochota) - IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 438. pluton (harcerski) osłony Sztabu Komendy Obwodu - dowódca plut. pchor. "Bogusław" (Iwo Rygiel). Na przełomie lipca i sierpnia 1944 r. pluton miał zasilić nową, 3. kompanię por. "Giewonta" w batalionie Kedywu KG AK "Zośka". Wybuch Powstania Warszawskiego uniemożliwił przeprowadzenie tej reorganizacji.
Oddział:
IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2. Rejon - 438. pluton (harcerski) osłony sztabu Komendy Obwodu *
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
W Powstaniu wzięły udział dwie młodsze siostry Czesława: urodzona w 1925 roku Alina Barbara Riedel (po wojnie Okońska) ps. Lena dołączyła na Woli 2 sierpnia 1944 roku do batalionu "Parasol", najmłodsza Zofia (rocznik 1928) ps. Ster była harcerką Szarych Szeregów, a w czasie Powstania Warszawskiego sanitariuszką przydzieloną do Szpitala św. Łazarza na Woli przy ul. Leszno 127. Zginęła zamordowana przez Niemców 5 sierpnia 1944 roku w grupie 1200 chorych, rannych i personelu medycznego po zajęciu szpitala przez nieprzyjaciela. Według wspomnień Aliny Okońskiej z domu Riedel także matka ich - Julia Riedel zaangażowana była w konspirację, a jej punktem do stawienia się na godzinę ”W" był rejon ul. Bema, gdzie po zdobyciu gmachu Powstańcy mieli zająć stanowiska. Niestety wobec niepowodzenia i pozostania budynku w rękach Niemców Julia Riedel po kilku dniach tułaczki powróciła do domu, gdzie 4 i 5 dnia Powstania po raz ostatni widziała się z córkami. Po zajęciu dzielnicy przez nieprzyjaciela została skierowana z ludnością cywilną do obozów koncentracyjnych na terenie Niemiec. Do Warszawy już nie powróciła, zginęła w KL Ravensbrück.
Odznaczenia i awanse:
Po wojnie awansowany do stopnia kapitana WP
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kw. A 27-2-11
Uwagi:
* Wymieniany w Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego, tom. 6, Wykaz uczestników PW jako żołnierz IV Obwodu Ochota, uczestnik walk na Ochocie i pod Pęcicami - informacja nieścisła i błędna. Czesław ps. Jastrząb, ur. 20.07.1926 roku, w czasie okupacji niemieckiej uczęszczał do Gimnazjum Mechanicznego im. M. Konarskiego w Warszawie, od 1941 roku działał w Szarych Szeregach i „nowych Grupach Szturmowych” (w harcerstwo zaangażowany od 1938 roku, harcerz 107 WDH przy szkole powszechnej nr 100 w Warszawie, ul. Leszno 109), przysięgę składał w obecności Zygmunta Kaczyńskiego ps. Wesoły. Przeszedł szkolenie dywersyjne, wojskowe oraz podstawowe wyszkolenie strzeleckie. Ukończył tajną podchorążówkę. Należał do II plutonu 3 kompanii “Giewont” batalionu “Zośka” a także pełnił funkcję dowódcy sekcji w bat. szkoleniowych. W Powstaniu przypisywany do IV Obwodu „Ochota” jako rzekomy uczestnik bitwy pod Pęcicami, jednak według życiorysu spisanego przez Czesława Riedla w 1971 roku oraz zaświadczenia hm. Stefana Mirowskiego “Prawdzica” w połowie maja 1944 roku na skutek dekonspiracji Czesław wyjechał w Warszawy i w czerwcu 1944 roku wstąpił do Oddziału Partyzanckiego AK „Spaleni” na terenie powiatu jędrzejowskiego dowodzonego przez ppor. rez. Stefan Rajski „Zryw” (Wykaz żołnierzy oddziału „Spalonych”, podkomendnych „Zrywa” i „Tygrysa”, uzupełnienie 1984r., wymieniany jest: „Jastrząb” - st. strz. Czesław Riedel - amunicyjny karabinu maszynowego). W marcu 1945 roku powrócił do Warszawy.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Czesław Riedel "Jastrząb" (1926-1991). Fot. z archiwum rodzinnego p. Agnieszki Nagalskiej, córki.

Czesław Riedel "Jastrząb" (1926-1991). Fot. z archiwum rodzinnego p. Agnieszki Nagalskiej, córki.

Fot. z archiwum rodzinnego p. Agnieszki Nagalskiej, córki.

Fot. z archiwum rodzinnego p. Agnieszki Nagalskiej, córki.

Zdjęcie wykonane w Warszawie podczas okupacji niemieckiej. Od  lewej:  Czesław, Zofia, ojciec Feliks Riedel, Alina.  Fot. z archiwum rodzinnego p. Agnieszki Nagalskiej, córki.

Zdjęcie wykonane w Warszawie podczas okupacji niemieckiej. Od lewej: Czesław, Zofia, ojciec Feliks Riedel, Alina. Fot. z archiwum rodzinnego p. Agnieszki Nagalskiej, córki.

Fot. z archiwum rodzinnego p. Agnieszki Nagalskiej, córki.

Fot. z archiwum rodzinnego p. Agnieszki Nagalskiej, córki.

Fot. z archiwum rodzinnego p. Agnieszki Nagalskiej, córki.

Fot. z archiwum rodzinnego p. Agnieszki Nagalskiej, córki.

Cmentarz Wojskowy na Powązkach

Cmentarz Wojskowy na Powązkach

Nasz newsletter