Zygmunt Antoni Leszczyński

Pseudonim:
"Orzeł"
Data urodzenia:
1900-01-21
Data śmierci:
1968-04-30
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Paweł - Marianna z domu Siedlińska
Wykształcenie i działalność zawodowa do 1939 roku:
Maturę zdał w Zgromadzeniu Kupców w Warszawie, a następnie przez dwa lata studiował na Wydziale Prawa. Ukończył Szkołę Oficerską Policji Państwowej. Do wybuchu wojny pełnił funkcję Komendanta Policji Państwowej w Komendzie Powiatowej PP w Sieradzu.
Adres zamieszkania przed wojną:
Do września 1939 roku mieszkał w Sieradzu.
Wrzesień 1939 r. :
We wrześniu 1939 r. wraz z podkomendnymi przeszedł szlak od Sieradza do Warszawy, a następnie na Wschód, do granicy i miejscowości Zaleszczyki na Podolu. Dotarł do Krzemieńca, jednak miasto zajęła już Armia Czerwona, wobec tego Zygmunt Leszczyński i jego podwładni zmuszeni byli ukryć swe policyjne mundury i przebrać się w ubrania cywilne. Pomógł w tym dyrektor odtworzonego w latach 20-tych Liceum Krzemienieckiego. Z Krzemieńca drogą przez Włodzimierz Wołyński, Chełm, Białystok powrócił do Warszawy. W Warszawie rodzina Leszczyńskich zamieszkała początkowo u rodziców Zygmunta - Marii i Pawła Leszczyńskich przy ul. Siennej 40 m 26.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Związek Walki Zbrojnej - Armii Krajowa. Do konspiracji przystąpił na początku wojny. Spotkania konspiracyjne odbywały się m. in. w jego mieszkaniu przy ul. Wilczej 24A a w dużym ozdobnym wazonie z metalu, w którym stał bukiet suchych kwiatów przechowywano tajną konspiracyjną "bibułę".
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Wilcza 24 A m.16
Oddział:
Uczestnik Powstania warszawskiego - brak informacji na temat przydziału
Szlak bojowy:
Śródmieście
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Córka Stefania była harcerką Szarych Szeregów, a w czasie Powstania Warszawskiego sanitariuszką na terenie Śródmieścia.
Losy po Powstaniu:
Po kapitulacji wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Trafił do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121), a następnie dotarł do Żakowic, w których przebywał do zakończenia działań wojennych w styczniu 1945 roku.
Represje:
Po wojnie, był często wzywany na przesłuchania do Urzędu Bezpieczeństwa. Jego żona, Stanisława Leszczyńska z Majewskich, w okresie stalinizmu, ze względów bezpieczeństwa zniszczyła w domu wszystko, co świadczyło o związkach Z. Leszczyńskiego z polskim podziemiem.
Miejsce śmierci :
Łódź
Miejsce pochówku :
Łódź, Cmentarz Św. Rocha przy ul. Zgierskiej
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego - materiały do Słownika Uczestników PW, MPW-ankieta, odpis skrócony aktu zgonu wystawiony przez USC w Łodzi oraz fotografia portretowa zostały nadesłane przez p. Halinę Woźniacką-Stanisławską, córkę Powstańca.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zygmunt Antoni Leszczyński "Orzeł" (1900-1968). Fot. ze zbiorów rodzinnych córki,  p. Haliny Woźniackiej-Stanisławskiej/materiały do Słownika Uczestników PW, Pokój Kombatanta

Zygmunt Antoni Leszczyński "Orzeł" (1900-1968). Fot. ze zbiorów rodzinnych córki, p. Haliny Woźniackiej-Stanisławskiej/materiały do Słownika Uczestników PW, Pokój Kombatanta

Nasz newsletter