Modernistyczna Przestrzeń Warszawy. In Situ. Urząd Patentowy RP.

W latach 30, po okresie introdukcji awangardy funkcjonalizmu i stylu międzynarodowego, architekci w wielu krajach Europy zaczęli poszukiwać lokalnych interpretacji nowoczesności, łączącej przyszłość...

W latach 30, po okresie introdukcji awangardy funkcjonalizmu i stylu międzynarodowego, architekci w wielu krajach Europy zaczęli poszukiwać lokalnych interpretacji nowoczesności, łączącej przyszłość i tradycję, technikę i sztukę. Podobnie było w II RP. W tej dekadzie znacząco rozwinął się też mecenat państwa, organizującego konkursy na kolejne gmachy rządowe.

Budynek jest dziś jednym z niewielu śladów wielkiego projektu, jakim była dzielnica rządowa im. Józefa Piłsudskiego, planowana na Polu Mokotowskim. Jednocześnie, poza świadectwem urbanistycznym, gmach jest przykładem ostatniego przedwojennego stadium rozwoju polskiego modernizmu jak i jest piątym dziełem jednego z ojców modernizmu- Rudolfa Świerczyńskiego.

UWAGA – ze względu na pojemność sali na wydarzenie obowiązuje rejestracja internetowa na stronie: www.rejestracja.1944.pl > (początek rejestracji 10 czerwca).

Data: 13.06.2015 r.
Godz. 13:30 – 16:00
Miejsce: Urząd Patentowy RP – aleja Niepodległości 188-192


///////////


Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Instytut Stefana Starzyńskiego zapraszają na cykl popularnych spotkań in situ - wykładów-wycieczek do wnętrz najciekawszych dzieł warszawskiej architektury pierwszej połowy XX wieku.

Wraz z Grzegorzem Miką, architektem, varsavianistą, doktorantem WAPW i twórcą portalu Warszawski Modernizm 1905 - 1939, poznamy historię i architekturę gmachów, które na co dzień są dostępne dla nielicznych użytkowników, urzędników, studentów czy twórców. W sezonie 2015 odwiedzimy szereg najciekawszych przykładów użyteczności publicznej dwudziestolecia międzywojennego oraz pierwszego okresu odbudowy. Przedział czasowy jak i dobór obiektów nie są przypadkowe. Kolejność spotkań odwzorowywać będzie zmiany i rozwój stylów nowoczesnych na przestrzeni 30 lat pomiędzy odzyskaniem niepodległości a nastaniem socrealizmu. Również dobór budynków posłuży pokazaniu dużego zróżnicowania architektury: funkcjonalizmu, monumentalizmu, art deco, styl 37, socrealizm.

Następne wykłady:
4.07 – Sąd okręgowy (arch. Bohdan Pniewski)

Zobacz także

Nasz newsletter