pamiątki

Opaska „Leśnika” naszym nowym eksponatem!

Zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego wzbogaciły się o niezwykle cenną pamiątkę: powstańczą opaskę płk. Jana Szypowskiego „Leśnika”.

Pamiątkę do muzeum przekazała Krystyna Szypowska – córka pułkownika. Opaska jest w końcu w odpowiednim miejscu – mówiła podczas uroczystego przekazania opaski, które odbyło się 9 maja w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Juliusz Kulesza, który w czasie Powstania Warszawskiego był podkomendnym „Leśnika” wspominał, że dowódcę otaczał swoisty kult, który nie zgasł wraz z zakończeniem Powstania – trwa do dzisiaj.

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, podziękował rodzinie płk. Szypowskiego za przekazanie daru i przypomniał, że powstańcze opaski są najcenniejszymi pamiątkami w naszych zbiorach. Każda opaska, która zostaje przekazana do Muzeum, staje się częścią ekspozycji. Zwiedzający mogą je oglądać na szklanej ścianie przecinającej trzy kondygnacje naszego budynku – mówił dyrektor.

Płk. Jan Szypowski (1889-1950) walczył w Powstaniu Warszawskim, był dowódcą Zgrupowania „Leśnik”, jednego z najliczniejszych oddziałów, a także szefem Służby Uzbrojenia w Komendzie Głównej AK. Jego żołnierze walczyli do ostatniego dnia Powstania - na Woli, Muranowie, Starym Mieście, Czerniakowie i w Śródmieściu. Własnoręcznie unieszkodliwił samobieżną minę „Goliat” i opracował instrukcję jej rozbrojenia. Został awansowany do stopnia pułkownika i odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari V klasy.

Opaska została umieszczona na szybie znajdującej się na parterze Muzeum.

fot. Marek Michalski/MPW

Zobacz także


20 maja

Warsztaty modelarskie „Kubuś skonstruowany”

Zapraszamy do udziału w zajęciach modelarskich dla młodzieży od 12 roku życia, podczas których będzie można wykonać model słynnego powstańczego wozu bojowego „Kubuś” w skali 1:72 oraz poznać jego historię.

więcej
16 maja

Pro Memoria. Jan Rodowicz „Anoda”

Zapraszamy do udziału w spotkaniu z cyklu poświęconego bohaterom Powstania Warszawskiego – dowódcom, oficerom i żołnierzom.

więcej
wyniki konkursu

Poznaliśmy zwycięzców konkursu #63PL

Znamy już wyniki konkursu #63pl - imprezy skierowanej do młodych ludzi w wieku 15-20 lat, którzy odpowiedzieli na pytanie: Czym jest dla Ciebie patriotyzm? Konkurs odbył się w ramach dziesiątej edycji festiwalu Netia Off Camera. Przyznano też nagrodę specjalną Onetu w kategorii: Moment z historii Polski, z którego jestem dumny.

więcej
w Heidelbergu

Konferencja naukowa o Powstaniu Warszawskim

„Powstanie Warszawskie 1944. Stan badań i recepcja w sferze publicznej Polsce i Niemczech” - to temat dwudniowej konferencji naukowej, organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego w dniach 9-10 maja w Heidelbergu. Wśród prelegentów znaleźli się historycy i badacze zajmujący się problematyką historii polsko-niemieckiej i recepcją Powstania Warszawskiego w Niemczech.

więcej