pamiątki

Opaska „Leśnika” naszym nowym eksponatem!

Zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego wzbogaciły się o niezwykle cenną pamiątkę: powstańczą opaskę płk. Jana Szypowskiego „Leśnika”.

Pamiątkę do muzeum przekazała Krystyna Szypowska – córka pułkownika. Opaska jest w końcu w odpowiednim miejscu – mówiła podczas uroczystego przekazania opaski, które odbyło się 9 maja w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Juliusz Kulesza, który w czasie Powstania Warszawskiego był podkomendnym „Leśnika” wspominał, że dowódcę otaczał swoisty kult, który nie zgasł wraz z zakończeniem Powstania – trwa do dzisiaj.

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, podziękował rodzinie płk. Szypowskiego za przekazanie daru i przypomniał, że powstańcze opaski są najcenniejszymi pamiątkami w naszych zbiorach. Każda opaska, która zostaje przekazana do Muzeum, staje się częścią ekspozycji. Zwiedzający mogą je oglądać na szklanej ścianie przecinającej trzy kondygnacje naszego budynku – mówił dyrektor.

Płk. Jan Szypowski (1889-1950) walczył w Powstaniu Warszawskim, był dowódcą Zgrupowania „Leśnik”, jednego z najliczniejszych oddziałów, a także szefem Służby Uzbrojenia w Komendzie Głównej AK. Jego żołnierze walczyli do ostatniego dnia Powstania - na Woli, Muranowie, Starym Mieście, Czerniakowie i w Śródmieściu. Własnoręcznie unieszkodliwił samobieżną minę „Goliat” i opracował instrukcję jej rozbrojenia. Został awansowany do stopnia pułkownika i odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari V klasy.

Opaska została umieszczona na szybie znajdującej się na parterze Muzeum.

fot. Marek Michalski/MPW

Zobacz także


koncerty, wykłady, warsztaty

Pełny program wydarzeń Pokoju na lato

Już po raz trzeci otworzyliśmy Pokój na lato – letni pawilon rekreacyjno-kulturalny zlokalizowany tuż przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Przez 14 tygodni będziecie mogli wziąć udział w koncertach, wykładach i warsztatach. Sprawdźcie, co przygotowaliśmy!

więcej
29 maja

Na pierwszej linii. Aleppo

Na ostatnie przed wakacjami spotkanie z cyklu „Na pierwszej linii” zaprosiliśmy aż dwóch gości specjalnych. Pierwszym z nich będzie Darek Malejonek – lider zespołu Maleo Reggae Rockers. Towarzyszyć mu będzie pracownik salezjańskiego studia filmowego, operator i kierownik produkcji, Michał Król, który realizował swoje materiały m.in. w Egipcie, Libanie, Iraku, Pakistanie, Turcji, Ghanie, Indiach oraz Birmie.

więcej
12 maja

Na pierwszej linii – spotkania z polskimi fotografami wojennymi. Aleksander Rawski

Na comiesięcznych spotkaniach słuchacze mogą porozmawiać z czołowymi polskimi fotografami, którzy prezentują zdjęcia wykonane podczas zmagań wojennych w najdalszych zakątkach świata.

więcej
3 maja

Drukujemy konstytucję

Zapraszamy na otwarte warsztaty z okazji Święta Konstytucji 3 maja, podczas których dzieci od 5 roku życia będą mogły samodzielnie wydrukować ozdobną stronę tytułową pierwodruku z 1791 roku oraz poznać historię jej uchwalenia.

więcej