Opaska „Leśnika” naszym nowym eksponatem!

pamiątki

Zbiory Muzeum Powstania Warszawskiego wzbogaciły się o niezwykle cenną pamiątkę: powstańczą opaskę płk. Jana Szypowskiego „Leśnika”.

Pamiątkę do muzeum przekazała Krystyna Szypowska – córka pułkownika. Opaska jest w końcu w odpowiednim miejscu – mówiła podczas uroczystego przekazania opaski, które odbyło się 9 maja w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Juliusz Kulesza, który w czasie Powstania Warszawskiego był podkomendnym „Leśnika” wspominał, że dowódcę otaczał swoisty kult, który nie zgasł wraz z zakończeniem Powstania – trwa do dzisiaj.

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, podziękował rodzinie płk. Szypowskiego za przekazanie daru i przypomniał, że powstańcze opaski są najcenniejszymi pamiątkami w naszych zbiorach. Każda opaska, która zostaje przekazana do Muzeum, staje się częścią ekspozycji. Zwiedzający mogą je oglądać na szklanej ścianie przecinającej trzy kondygnacje naszego budynku – mówił dyrektor.

Płk. Jan Szypowski (1889-1950) walczył w Powstaniu Warszawskim, był dowódcą Zgrupowania „Leśnik”, jednego z najliczniejszych oddziałów, a także szefem Służby Uzbrojenia w Komendzie Głównej AK. Jego żołnierze walczyli do ostatniego dnia Powstania - na Woli, Muranowie, Starym Mieście, Czerniakowie i w Śródmieściu. Własnoręcznie unieszkodliwił samobieżną minę „Goliat” i opracował instrukcję jej rozbrojenia. Został awansowany do stopnia pułkownika i odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari V klasy.

Opaska została umieszczona na szybie znajdującej się na parterze Muzeum.

fot. Marek Michalski/MPW

Zobacz także

Nasz newsletter