Pseudonim:
"Marta"
Data urodzenia:
1929-04-23
Data śmierci:
-
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Sokółka, województwo białostockie.
imiona rodziców:
Stefan - Maria z domu Żuchniewska
Wykształcenie do 1944 r.:
W 1942 r. ukończyła szkołę powszechną po czym do 1944 r. kontynuowała naukę na tajnych kompletach w gimnazjum.
Udział w wojnie obronnej 1939:
W konspiracji od listopada 1941 r., do grudnia 1942 r. była harcerką 4. Warszawskiej Drużyny Harcerek na Żoliborzu. Od jesieni 1943 r. należała do zastępu "Rosomaków" prowadzonego przez Ewę Prachtel-Morawiańską. W jej zastępie były także Teresa Łukaszewska, Bona Celarska, Jona Łypaczewska, Iwonka Orleniecka i Magda Witwińska (obie w czasie Powstania przydzielone do plutonu 201 zgrupowania "Żaglowiec"). Jako harcerka opiekowała się także dziećmi z Sierocińca - jej podopiecznym był trzyletni Mareczek (NN), w czasie świąt chłopczyk przebywał w jej domu rodzinnym. W Sierocińcu prowadzonym przez siostry zakonne przebywały nielegalnie dzieci pochodzenia żydowskiego i cygańskiego. Równocześnie od grudnia 1942 r. do 1 sierpnia 1944 r. była łączniczką WSK (Wojskowa Służba Kobiet) w II Obwodzie (Żoliborz) Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Elbląska 5/35.
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 7. kompania motorowa "Iskra"
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Jej siostra Teresa walczyła w składzie zgrupowania "Żaglowiec" na Żoliborzu.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - od października 1944 r. jeniec Stalagu 344 Lamsdorf, następnie Stalagu IV B Mühlberg, potem w Stalagu IV E Altenburg oraz Stalagu VI C Oberlangen (obóz wyzwolony 12.04.1945 r. przez kombinowany patrol 3. szwadronu 10. Pułku Strzelców Konnych 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka).
Numer jeniecki:
107160
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu pozostała na Zachodzie. Od 22.07.1945 r. przebywała w obozie V.P. La Courtine we Francji, w którym kontynuowała naukę i w lipcu 1947 r. zdała maturę. W obozie poznała swojego przyszłego męża, Węgra, Gymla Halamana. Z mężem wyjechała do Argentyny i zamieszkała w Buenos Aires.
Nazwisko po mężu:
Halaman
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zofia Miazek z siostrą Teresą

Zofia Miazek z siostrą Teresą

Zofia Miazek

Zofia Miazek

Nasz newsletter