dla rodzin

Gra miejska „Żoliborskim szlakiem”

Jak wygląda Szklany Dom? Które kamienice kryją pod sobą przeciwlotnicze schrony? Gdzie mieściła się kwatera słynnego 227. plutonu szczurów kanałowych? Kim lub czym była „Jawnutka”? Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 9-14 lat do udziału w grze miejskiej „Żoliborskim szlakiem” organizowanej z okazji Nocy Muzeów.

Gracze odwiedzą miejsca, które w 1944 roku były najważniejszymi punktami dzielnicy i poznają historie jej mieszkańców. Będzie to też okazja do zdobycia praktycznych umiejętności i przeżycia rodzinnej przygody.

Uczestnicy gry spotkają łączników niosących wiadomości kanałami, redaktorów dziecięcej prasy i cywilów organizujących komitet pomocy żołnierzom. Dowiedzą się, jak nazywał się znany na całym Żoliborzu kapelan powstańczy i kto kryje się za pseudonimem „Żywiciel”. Sprawdzą jak działają telefony polowe i co jest potrzebne do budowy radiostacji, a także odwiedzą powstańczy szpital i wezmą udział w produkcji leków dla rannych. Na zakończenie gry będą mogli poznać uczestniczkę Powstania Warszawskiego – Janinę Rożecką „Dorę”.

MIEJSCE: Dzielnica Żoliborz (dokładne miejsce startu zostanie podane po rejestracji)
CZAS: sobota 20 maja 2017, godz. 15.00-18.30
UCZESTNICY: rodziny z dziećmi w wieku 9-14 lat
REJESTRACJA: od 12 maja do wyczerpania miejsc: LINK >

WSPÓŁPRACA: Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Szkoły Sióstr Zmartwychwstanek, I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. B. Limanowskiego, Szklany Dom, Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Żoliborz Centralny”, Tęcza od Kuchni.

Zobacz także


koncerty, wykłady, warsztaty

Pełny program wydarzeń Pokoju na lato

Już po raz trzeci otworzyliśmy Pokój na lato – letni pawilon rekreacyjno-kulturalny zlokalizowany tuż przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Przez 14 tygodni będziecie mogli wziąć udział w koncertach, wykładach i warsztatach. Sprawdźcie, co przygotowaliśmy!

więcej
w parku Powstańców Warszawy

Wystawa plenerowa „Zachowajmy ich w pamięci” już otwarta

Wystawa poświęcona ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego to jedna z najważniejszych inicjatyw Muzeum Powstania Warszawskiego. Oryginalną instalację z nazwiskami zaginionych lub poległych w sierpniu i wrześniu 1944 roku można ponownie zobaczyć w parku Powstańców Warszawy na Woli.

więcej
Zaśpiewaj piosenki Agnieszki Osieckiej

Śpiewanki Osieckowe

Już po raz siódmy zapraszamy warszawiaków do Parku Skaryszewskiego na Śpiewanki Osieckowe. Razem z publicznością, piosenki Agnieszki Osieckiej zaśpiewają: Magdalena Smalara, Jacek Zawada, Joanna Ewa Zawłocka - triumfatorka zeszłorocznego konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” oraz aktor Teatru Dramatycznego - Mateusz Weber.

więcej
w Heidelbergu

Konferencja naukowa o Powstaniu Warszawskim

„Powstanie Warszawskie 1944. Stan badań i recepcja w sferze publicznej Polsce i Niemczech” - to temat dwudniowej konferencji naukowej, organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego w dniach 9-10 maja w Heidelbergu. Wśród prelegentów znaleźli się historycy i badacze zajmujący się problematyką historii polsko-niemieckiej i recepcją Powstania Warszawskiego w Niemczech.

więcej