Pseudonim:
"Babinicz"
Data urodzenia:
1922-00-00
Data śmierci:
1944-09-21
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 169 Miejsce: 56
Stopień:
plutonowy
Miejsce urodzenia:
Muszyna
Imiona rodziców :
Jan - Michalina
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" - IV zgrupowanie "Gurt" - 3. kompania - pluton 152, następnie pluton 145
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Odniesione rany:
Ciężko ranny 21.09.1944 - umieszczony w szpitalu polowym przy ul. Śliskiej 51.
Okoliczności śmierci:
Zmarł w wyniku odniesionych ran, 21.09.1944
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Polski Czerwony Krzyż - lista strat 78, Polski Czerwony Krzyż - kartoteka. Data i miejsce zgonu na podstawie zapisów PCK - Śliska 51 (szpital), 21 września 1944.
Literatura:
Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego T.4 - Pacjenci szpitali powstańczych, Jan Kreusch, oprac. 1997, tamże: przyjety do szpitala przy ul. Śliskiej 51 21 września 1944 r.
Uwagi:
Spotykane sprzeczne przydziały wojskowe i różne daty zgonu. W dokumentacji zgłoszeniowej do Muru Pamięci (zgłoszenie p. Zofii Dziembaj, 2003), podano informację, że plut. „Babinicz” (Edward Sowa) ze zgrupowania Chrobry II widnieje na tablicach poświęconych poległym Powstańcom Warszawskim w krużgankach kościoła św. Antoniego przy ul. Senatorskiej. Miał rzekomo polec w walkach batalionu „Parasol" na Woli (informacja sprzeczna z datą śmierci i szlakiem bojowym "Parasola"), a po śmierci być pochowany na podwórzu przy ul. Chłodnej, skąd po wojnie rodzina ekshumowała go na Cmentarz Wojenny na Okęciu przy ul. Leonidasa (zamknięty dla pochówków w 1956 r.) W trumnie na Chłodnej przy ciele zmarłego miała być umieszczona butelka z kartką z jego nazwiskiem. Ekshumacja wtórna nastąpiła w kwietniu 1976 roku, gdy z zaniedbanego cmentarza przenoszono ciała żołnierzy września 1939 i Powstańców Warszawskich na Powązki Wojskowe i na Wolę. Według tej samej notatki szczątki Edwarda Sowy miały zostać pochowane na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, kwartera 13 G. Data śmierci jaka widniała na starym krzyżu na cmentarzu na Okęciu to 11.09.1944 (ponownie informacja sprzeczna z datą przyjęcia rannego do szpitala przy ul. Śliskiej - patrz Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

 Legitymacja Edwarda Sowy ps. Babinicz. Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/4429, dar Zofii Dziembaj

Legitymacja Edwarda Sowy ps. Babinicz. Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/4429, dar Zofii Dziembaj

Źródło: Polski Czerwony Krzyż

Źródło: Polski Czerwony Krzyż

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Nasz newsletter