zobacz, jakie wydarzenia organizuje Muzeum w najbliższym czasie
Po sukcesie 1. edycji Festiwalu Teatralnego Wolność, potwierdzonym ogromnym zainteresowaniem teatrem wśród młodzieży oraz wspaniałymi spektaklami, które zaprezentowaliśmy w kwietniu br. w Muzeum Powstania Warszawskiego, serdecznie zapraszamy do udziału w 2. edycji ogólnopolskiego festiwalu najlepszych spektakli tworzonych przez uczniów szkół ponadpodstawowych. Tematem jest walka o wolność w kontekstach zarówno historycznych, jak i współczesnych.
Stworzony z okazji obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego teledysk „Miłość istnieje zawsze” autorstwa Tadeusza Śliwy i Wojtka Sokoła otrzymał nagrodę za najlepszy wideoklip dotyczący historii najnowszej, wręczaną podczas 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Statuetkę za zwycięski teledysk odebrał Paweł Ukielski – zastępca Dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego. Teledysk obejrzało do tej pory dwa miliony widzów.
Podsumowaliśmy 13. edycję znanej i bardzo przez Was lubianej wakacyjnej gry międzymuzealnej „Raz, dwa, trzy warszawiakiem jesteś Ty!”. W tym roku bawiliśmy i edukowaliśmy pod hasłem „Szczęśliwa trzynastka, warszawskie mity i przesądy”.
W tym roku na rynku wydawniczym ukazała się druga część pierwszego tomu „Rozkazów dowództwa Powstania Warszawskiego” pod redakcją Katarzyny Utrackiej, Rafała Brodackiego, Andrzeja Chmielarza i Grzegorza Jasińskiego. Opracowanie to zamyka pierwszy tom serii „Źródła polskie do Powstania Warszawskiego”. Jest to zbiór najważniejszych źródeł do badania historii walk z sierpnia i września 1944 r.
Do Muzeum Powstania Warszawskiego w 2021 roku został przekazany eksponat – portfel Eugeniusza Lokajskiego „Broka”. To dar od Marianny Domańskiej. Do tej pory było w konserwacji i trafi na stałe do zasobów MPW.
W ciągu niemal 20 lat istnienia Muzeum Powstania Warszawskiego zgromadziło obszerną kolekcję zdjęć dokumentujących wojnę, okupację i walkę z sierpnia i września 1944 roku. Szczególne miejsce w muzealnej kolekcji zajmują fotografie ukazujące Żydów – w 1939 roku liczyli oni ponad 350 tysięcy. Stanowili oni istotny element fotograficznego pejzażu Warszawy.
Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej, w ramach której przygotowaliśmy dla Państwa stacjonarne lekcje muzealne oraz lekcje online. Zapisy na zajęcia przyjmujemy poprzez formularz internetowy znajdujący się na dole strony.
Z około 12 tys. kobiet, które walczyły w Powstaniu Warszawskim, żyje jeszcze około 250. Większość z nich mieszka w Warszawie. Z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało wystawę czasową „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet”. To opowieść o bohaterkach, mitycznych boginiach, a każda z nich patronuje odrębnej grupie Powstańczyń. Na wystawie prezentujemy ponad 60 sylwetek bohaterek.
Godzina „W”, uroczystości przy pomniku Gloria Victis, koncert Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki, otwarcie wystawy „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet” – zapraszamy do obejrzenia zdjęć z najważniejszych wydarzeń obchodowych.
Jest 15 sierpnia 1944 r. Bitwa o Warszawę trwa już dwa tygodnie. Od rana toczą się zaciekłe walki o Śródmieście i Starówkę, w ogniu staje gmach Prudentialu, na miasto spadają pierwsze pociski z olbrzymiego moździerza Karl-Mörser Gerät 040 „Ziu”. Ta data ma jednak również inne znaczenie. Komendant Okręgu Warszawa Armii Krajowej, gen. Antoni Chruściel „Monter”, w swoim rozkazie na ten dzień przypomina: „Uznojeni frontową pracą żołnierską nie zapomnijmy, że to dzisiaj Święto Żołnierza”.
Przejazd rowerowy szlakiem II Obwodu AK Żoliborz. Będziemy jechać obok historycznych miejsc związanych z powstańczym Żoliborzem, m.in. obok dawnego Chemicznego Instytutu Badawczego, który był jednym z głównych punktów wyprowadzania ataków niemieckich, Klasztoru i Gimnazjum ss. Zmartwychwstanek (w Powstaniu Szpital Polowy nr 100, następnie jeden z bastionów obrony Żoliborza – „Twierdza Zmartwychwstanek”), Parku im. Żołnierzy Żywiciela i Pomnika Żołnierzy Żywiciela, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (reduta powstańcza), pl. Wilsona (który był m.in. miejscem koncentracji wychodzących oddziałów po kapitulacji).
O sanitariuszkach i łączniczkach, ale również o kobietach pełniących funkcje dowódcze, walczących na pierwszej linii frontu i o tych, które podejmowały codzienną walkę o przetrwanie swoich rodzin, będzie można dowiedzieć się na wystawie czasowej „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet”, dostępnej dla zwiedzających od 3 sierpnia 2023 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Podaj email i dołącz do newslettera
Nie pamiętam hasła Zarejestruj się
pola obowiązkowe
Nie pamiętam hasła Zaloguj się