zobacz, jakie wydarzenia organizuje Muzeum w najbliższym czasie
Gdzie znajdowała się najważniejsza w powstańczej Warszawie barykada? Dlaczego przed „krową” nie należało chować się w bramie? Kiedy Powstanie Warszawskie objęło Puszczę Kampinoską? Dlaczego na powstańczym Murze Pamięci można odnaleźć nazwiska lotników amerykańskich, brytyjskich i kanadyjskich? Na te i inne pytania odpowiadają nasi historycy w książce „Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944” – przekrojowej publikacji o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. To książka zarówno dla miłośników historii Powstania, jak i dla osób, które dopiero chciałyby dowiedzieć się, co dokładnie wydarzyło się w Warszawie latem 1944 roku.
Zwiedzaj miasto na rowerze. Rozwiązuj zagadki i poznawaj tajemnice Stolicy. Weź udział w Nawigacyjnym Rajdzie Rowerowym i powalcz o nagrody. Co ważne, sam decydujesz kiedy pojedziesz. Wystarczy tylko pobrać materiały, wsiąść na rower i ruszyć w trasę. Masz czas do połowy lipca.
„Czekając na odbudowę” to tom zawierający ponad 150 fotografii Warszawy z lat 40. autorstwa Karola Pęcherskiego. Dziś zdjęcia te stanowią bezcenną dokumentację zniszczeń stołecznych zabytków. Publikacja zawiera również mapy dzielnic, a fotografie zostały uzupełnione o poszerzone komentarze znakomitego varsavianisty, Jerzego S. Majewskiego.
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło zespół Kwiat Jabłoni do współpracy przy projekcie muzycznym upamiętniającym 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Efektem będzie specjalnie przygotowana płyta oraz rocznicowy koncert w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Oprócz Kwiatu Jabłoni usłyszymy znakomitych gości.
Podczas 12 tygodni funkcjonowania goście „Pokoju na lato” będą mogli wziąć udział w licznych warsztatach, wykładach i koncertach. Zobaczcie program wydarzeń.
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym. Zrób zdjęcie portretowe, opisz jego bohatera i walcz o nagrody!
Wystawa Patrz i słuchaj ukazuje portrety dokumentalne 22 bohaterów codzienności. Są to osoby, które zainspirowały uczestników warsztatów fotograficzno-reporterskich prowadzonych przez fotografa Michała Szlagę w ramach Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody” w 2018 r. Portrety i zdjęcia kontekstowe uzupełnia tekst – zapis ważnych ludzkich historii. Nad częścią literacką zajęć czuwał pisarz i dziennikarz Grzegorz Kapla. Wystawa w wersji stereoskopowej pokazywana była w Fotoplastikonie Warszawskim. Teraz pokazujemy ją w ramach wirtualnej galerii z nadzieją, że zainspiruje do poszukiwania ciekawych osobowości wśród nas.
Zapraszamy szkoły podstawowe organizujące „Lato w mieście” na zajęcia edukacyjne do Muzeum Powstania Warszawskiego.
Za nami kolejna odsłona zainicjowanej rok temu wraz z m.st. Warszawa akcji sadzenia drzew upamiętniających Powstańców Warszawskich. Równolegle nagrywane są wspomnienia ich rodzin.
Pomoc dla ponad 40 muzeów na terenie całej Ukrainy, darowizny na zakup sprzętu do digitalizacji zbiorów, monitorowanie sytuacji ponad 150 ukraińskich muzeów, współpraca z kilkudziesięcioma partnerami z całego świata – tak Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy podsumowuje dwa miesiące istnienia.
Darmowe zwiedzanie ekspozycji, wirtualny spacer po bulwarach wiślanych, wystawy specjalne – zapraszamy na Noc Muzeów w Muzeum Powstania Warszawskiego i w jego oddziałach.
Znamy laureatów VI edycji konkursu filmowego dla młodzieży w wieku 15-22 lata. W tym roku wygrali Zuza Woińska, Malgorzata Miłek i Adam Marciniak. Finaliści przygotowali 63-sekundowe filmy, które były artystyczna odpowiedzią na pytanie konkursowe: Nadzieja. Czym jest dla ciebie?
Podaj email i dołącz do newslettera
Nie pamiętam hasła Zarejestruj się
pola obowiązkowe
Nie pamiętam hasła Zaloguj się