Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1904-00-00
Data śmierci:
-
Funkcja:
pielęgniarka
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - pielęgniarka w szpitalu powstańczym "Pod Krzywą Latarnią" przy ul. Podwale 25.
Szlak bojowy:
Stare Miasto do 2.09.1944 r.
Losy po Powstaniu:
2 września 1944 r., po zajęciu terenu przez Niemców, została wypędzona z budynku szpitala powstańczego "Pod Krzywą Latarnią" przy ul. Podwale 25 i znalazła się w grupie osób cywilnych zdolnych do marszu, transportowanych w kolumnie przez Wolę do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulagu 121). Z Pruszkowa została wywieziona do Niemiec. Do Warszawy wróciła 10 lutego 1945 r.
Losy po wojnie:
W 1947 roku mieszkała w Lublinie, ul. Poniatowskiego 8 m. 2. 13 października 1947 r. złożyła zeznanie dla Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Warszawie.
Źródła:
Polski Czerwony Krzyż - kartoteka, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, akta Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Warszawie, sygn. IPN GK 182/35 t. 1, Protokół przesłuchania świadka Heleny Ryżukiewicz, IPN GK 182/99, s. 6, Relacja dostępna on-line relacja: Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego - Ryżukiewicz Halina.
Literatura:
Bożena Urbanek Pielęgniarki i sanitariuszki w Powstaniu Warszawskim w 1944r. Warszawa 1988. PWN
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Nasz newsletter