Pseudonim:
"Lin"
Data urodzenia:
1929-11-08
Data śmierci:
2020-11-09
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Józef - Leokadia z domu Perłowska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Harcerz w Gnieździe “Żwawy Burek” - bez przydziału. W Oddziale “Żbik” od grudnia 1942 do lipca 1944 w 2. Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik" - V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3. Rejon. Na koncentrację 1.08.1944 przed godziną "W" nie dotarł.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Sienkiewicz", następnie odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Gozdawa" - pluton chor. "Łuka" - drużyna kpr. pchor. "Raźny"
Szlak bojowy:
Stare Miasto Uczestniczył w walkach na redutach: PWPW, w szkole na Rybakach, na ul. Wójtowskiej, w obronie barykad, przenoszeniu meldunków, rannych, amunicji, odkopywaniu zasypanych, gaszeniu pożarów etc.
Odniesione rany:
Ranny w nogę 13 sierpnia na ul. Freta w czasie przenoszenia meldunku bojowego, opatrzony na punkcie opatrunkowym i zaniesiony do piwnicy domu Nowe Miasto 17, gdzie przebywał do zakończenia działań na Starym Mieście.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jego brat Tadeusz walczył w tym samym oddziale.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Wraz z rodziną znalazł się w obozie w Pruszkowie (Dulag-121) skąd trafił do obozu przejściowego w Ravensbrück i dalej do Fabryki Lokomotyw Maschinenbau Bahbbedarf AG w Babelsberg. Wyzwolony przez Rosjan ponownie trafił do Ravensbrück , a następnie przez Gorzów do Warszawy.
Losy po wojnie:
W latach 1945 - 1947 harcerz VIII Drużyny “Błękitna”. Mgr wychowania fizycznego (AWF), redaktor pisemka satyrycznego "Kaktus", wydawanego bez zgody władz PRL. Po wojnie był nauczycielem wychowania fizycznego i trenerem szermierki. Wieloletni członek i pracownik klubu CWKS Legia Warszawa, w latach 1973-1976 członek Zarządu i Wiceprezes Polskiego Związku Szermierczego. Awansowany do stopnia pułkownika WP. Mieszkał w Warszawie.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Bródnowski w Warszawie
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, nekrolog prasowy, data emisji 14.11.2020, MPW-kontakt p. Adam Czernis
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Archiwum 2. HBAP "Żbik"

Archiwum 2. HBAP "Żbik"

Nasz newsletter