Ryszard Eugeniusz Cierpicki

Pseudonim:
"Ryś"
Data urodzenia:
1928-04-15
Data śmierci:
2018-12-02
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Nieśwież, powiat nowogródzki (II RP)
Imiona rodziców :
Eugeniusz - Regina z domu Kowalska
Nazwisko konspiracyjne :
Jasieńczyk
Wykształcenie do 1944 roku:
W czasie wojny uczeń III Gimnazjum Miejskiego im. H. Kołłątaja w Warszawie przy ul. Śniadeckich 8. Przed Powstaniem zdał tzw. "małą maturę"
Udział w konspiracji 1939 - 1944 :
W konspiracji od 1 września 1940 roku - Szare Szeregi - "Zawisza", przełożony - druh Komoński. Szkolenia wojskowe i ćwiczenia strzeleckie na terenie Kampinosu odbywał pod dowództwem ppor. Ksawerego Tłoczyńskiego ps. "Orlik" (1919-1985), dowódcy plutonu w 1 kompanii VII zgrupowania AK "Ruczaj"
Miejsce koncentracji na godzinę "W”:
ul. Śniadeckich 8 - gmach Gimnazjum i Liceum im. H. Kołłątaja
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Śniadeckich 3 m. 15

    W mieszkaniu pp. Eugeniusza i Reginy Cierpickich w czasie okupacji odbywały się zajęcia lekcyjne w ramach tajnych kompletów.
Oddział :
Armia Krajowa - VII zgrupowanie (batalion) "Ruczaj"
Szlak bojowy :
Śródmieście Południe
Odniesione rany :
Ranny w lewe ramię na skutek trafienia przez odłamki pocisków podczas odbijania gmachu tzw. Małej Pasty na Piusa XI (dziś ul. Piękna)
Losy po Powstaniu :
Ranny opuścił Warszawę z ludnością cywilną w dniu 3.10.1944. Wywieziony na Kielecczyznę do wsi Krężoły, gdzie do wyzwolenia w 1945 roku pracował u miejscowego gospodarza.
Losy po wojnie:
Po wojnie nie ujawnił swojej działalności w Szarych Szeregach i Armii Krajowej. Po powrocie ojca do kraju wraz z nim oskarżony o rzekome szpiegostwo na rzecz Francji (tzw. sprawa Robineau). Aresztowany przez UB i przesłuchiwany.
Odznaczenia i awasne:
Krzyż Armii Krajowej (1996), Medal za Warszawę 1939 -1945 (1996), Krzyż Partyzancki (1997). W 2004 roku awansowany do stopnia porucznika rez.
Miejsce śmierci :
Szczecin
Miejsce pochówku :
Cmentarz Centralny w Szczecinie, kwatera 21 B. Pochowany obok ojca, Eugeniusza Cierpickiego, także uczestnika Powstania Warszawskiego
Źródła:
MPW-ankieta uczestnika PW, UdsKiOR - zaświadczenie 575667, materiały do Słownika Uczestników PW/MPW-teczka: Pokój Kombatanta. Informacja o śmierci przekazana przez żonę.
*:
|biogram w trakcie opracowywania
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter