Teresa Florentyna Błońska

Pseudonim:
"Jabłonka"
Data urodzenia:
1927-03-26
Data śmierci:
2002-12-18
Funkcja:
łączniczka i sanitariuszka
Stopień:
strzelec - st. strzelec
Miejsce urodzenia:
Błędów
Imiona rodziców:
Władysław - Florentyna z domu Kamińska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od maja 1942 roku do czerwca 1943 roku w Szarych Szeregach, gdzie odbyła przeszkolenie sanitarne i łącznościowe. W czerwcu 1943 roku zaprzysiężona w Warszawie, do lipca 1944 roku pełniła funkcję łączniczki i kolporterki prasy podziemnej.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Smolna 16
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 4. kompania "Watra" - pluton 171 A (część kompanii "Watra" od 06.08. walczyła na Starym Mieście jako kompania "Osa"). Dostarczała broń i amunicję na barykady, udzielała pierwszej pomocy rannym żołnierzom.
Szlak bojowy:
Stare Miasto (Pałac Blanka, Ratusz) - kanały - Śródmieście (Nowy Świat)
Losy po Powstaniu:
Wyszła z miasta z ludnością cywilną, została wywieziona do obozu pracy przymusowej Klettendorf na przedmieściach Breslau (obecnie Klecina, w granicach Wrocławia) i zatrudniona wraz z rodzicami oraz przyszłym mężem Ryszardem w tamtejszej cukrowni. Oswobodzona w maju 1945 roku przez Armię Czerwoną.
Losy po wojnie:
Powróciła do Warszawy, gdzie 2 czerwca 1945 roku w kościele św. Krzyża w Warszawie zawarła związek małżeński z Ryszardem Rusiniakiem. W obawie przed aresztowaniem wyjechała wraz z mężem do Wrocławia. W 1959 roku kazano im opuścić zajmowany we Wrocławiu dom z ogrodem, wówczas zamieszkali w Górze (woj. leszczyńskie, obecnie dolnośląskie) przy Placu Bolesława Chrobrego. Pracowała jako Kierownik Biura Cechu Rzemiosł Różnych w Lesznie.
Nazwisko po mężu:
Rusiniak | Teresa Błońska-Rusiniak, po wojnie wyszła za mąż za Powstańca Warszawskiego Ryszarda Rusiniaka ps. "Burza" (1926-2003)
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska, Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami, Warszawski Krzyż Powstańczy, Odznaka Pamiątkowa Batalionu "Kiliński", Odznaka Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. Uhonorowana również "Odznaką za Zasługi dla Województwa Leszczyńskiego" (1996).
Awanse:
Awansowana do stopnia podporucznika WP (w stanie spocz.)
Miejsce śmierci:
Leszno Wielkopolskie (?)
Miejsce pochówku:
Cmentarz Komunalny w Górze (Góra Ślaska) przy ul. Lipowej, sektor A2, rząd 9, grób 2
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Błońska Teresa, w tym kopia zaświadczenia weryfikacyjnego (wyciągu z akt personalnych) Głównej Komisji Weryfikacyjnej AK w Londynie z dn. 15.06.1978; archiwum rodzinne: skany i informacje uzupełniające udostępnili p. Katarzyna Mrozek i p. Sebastian Kasprzak.
Uwagi:
Do odznaczenia Warszawskim Krzyżem Powstańczym wnioskowana przez środowisko Batalionu AK "Kiliński" (na dokumencie podpis v-ce prezesa Środowiska, p. Edwarda Mortko). Przydział według zaświadczenia weryfikacyjnego Głównej Komisji Weryfikacyjnej AK w Londynie - Batalion "Zośka" - nie jest potwierdzony i został zweryfikowany negatywnie przez Środowisko Batalionu AK "Zośka".
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

 Teresa Błońska-Rusiniak "Jabłonka" (1927-2002).  Fot. ze zbiorów rodzinnych, skan udostępniła  p. Katarzyna Mrozek, wnuczka

Teresa Błońska-Rusiniak "Jabłonka" (1927-2002). Fot. ze zbiorów rodzinnych, skan udostępniła p. Katarzyna Mrozek, wnuczka

Kopia wniosku o odznaczenie Warszawskim Krzyżem Powstańczym, źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego

Kopia wniosku o odznaczenie Warszawskim Krzyżem Powstańczym, źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego

Zaświadczenia weryfikacyjnego (wyciągu z akt personalnych) Głównej Komisji Weryfikacyjnej  AK w Londynie z dn. 15.06.1978, tutaj przydział do batalionu AK "Zośka", źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego. Uwaga!  Przydział do  Batalionu "Zośka" nie jest potwierdzony i został zweryfikowany negatywnie przez Środowisko Batalionu AK "Zośka".

Zaświadczenia weryfikacyjnego (wyciągu z akt personalnych) Głównej Komisji Weryfikacyjnej AK w Londynie z dn. 15.06.1978, tutaj przydział do batalionu AK "Zośka", źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego. Uwaga! Przydział do Batalionu "Zośka" nie jest potwierdzony i został zweryfikowany negatywnie przez Środowisko Batalionu AK "Zośka".

Nasz newsletter