Album „Czekając na odbudowę” w wersji angielskiej ponownie dostępny

„Czekając na odbudowę” to tom zawierający ponad 150 fotografii Warszawy z lat 40. autorstwa Karola Pęcherskiego. Dziś zdjęcia te stanowią bezcenną dokumentację zniszczeń stołecznych zabytków. Publikacja zawiera również mapy dzielnic, a fotografie zostały uzupełnione o poszerzone komentarze znakomitego varsavianisty, Jerzego S. Majewskiego.

Autor prezentowanych zdjęć, Karol Pęcherski – przedwojenny fotograf modernista, portrecista marszałka Józefa Piłsudskiego – w zmienionej rzeczywistości dokumentował to, co ocalało z dawnej Warszawy. Pracując dla Biura Odbudowy Stolicy, uwieczniał „pozytywny” obraz miasta, wynajdywał wśród ruin detale, które przetrwały.

Na podstawie jego fotografii możemy ocenić, jakie były podstawy do słynnej rekon-strukcji warszawskich zabytków. Możemy też podziwiać obiekty potem nieodbudowywane, celowo wyburzane. W tomie pierwszym wraz z Karolem Pęcherskim wyruszamy z ruin Starówki, przemierzamy Krakowskie Przedmieście oraz okolice placu Trzech Krzyży, aby znaleźć wytchnienie w nieznacznie zniszczonych Łazienkach Królewskich.

Ten niezwykły spacer po stolicy, jakiej już nie ma, zainteresuje wszystkich tych, którzy pasjonują się kulturą wizualną, fotografią, historią sztuki, architekturą, varsavianami i dziejami miast.

Fotografie tużpowojennej Warszawy naniesione zostały na mapę miasta i ułożone w trasy spacerów. Koncepcja pięciu spacerów porządkuje prezentowany materiał, a czytelne ukazanie na mapach miejsc wykonania zdjęć ułatwia orientację w terenie i zachęca do przechadzek.Album ten to nie tylko znakomite fotografie i komentarze ożywiające historię odbudowy stolicy – to także finał projektu muzealnego obejmującego pozyskanie wyjątkowej kolekcji, digitalizację i opracowanie 1700 negatywów oraz udostępnienie 1200 zdjęć on-line w ramach Fototeki MPW. Książka jest zwieńczeniem prac nad spuścizną Karola Pęcherskiego.

Publikacja została przygotowana także w języku angielskim, aby zagranicznym turystom przybliżyć to, jak warszawskie zabytki wyglądały tuż po wojnie. Wersję angielską dopełnia wstęp prof. dr. hab. Jacka Purchli, przewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO w latach 2015-2020. W przygotowaniu jest tom drugi, który również ukaże się w dwóch wersjach językowych.

Album do nabycia w sklepie z pamiątkami Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na sklep.1944.pl


 

II wydanie książki „Czekając na odbudowę. Warszawa 1945-50 w obiektywie Karola Pęcherskiego” w wersji angielskiej

Darczyńca

Zobacz także

Nasz newsletter