Godzina „W”, zwiedzanie, spacery, wykłady – 1 sierpnia online z Muzeum Powstania Warszawskiego

1.08 NA ŻYWO

Z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowaliśmy dla Was mnóstwo interesujących relacji i wydarzeń online – wszystkie będziemy transmitować 1 sierpnia na żywo, na Facebooku i YouTubie, od godz. 8.00 do godz. 22.00. Bądźcie z nami w ten wyjątkowy dzień!

1 SIERPNIA 2021 online

 

Ramówka

godz. 8.00-8.45
Tajemnice Muzeum Powstania Warszawskiego, czyli jak budowałem liberatora

– zwiedzanie; ekspozycja Muzeum Powstania Warszawskiego, prowadzenie: Jacek Kałużny, przewodnik Muzeum Powstania Warszawskiego.

O szczegółach „lądowania” w 2006 r. repliki słynnego Liberatora B-24 na naszej ekspozycji oraz o tym, jak powstawało Muzeum (tak, tak, minęło już 17 lat!), opowie jeden z przewodników, który pracuje w Muzeum od pierwszego dnia i zna wszystkie jego sekrety.

godz. 10.00-10.30
Dzielnice walczącej Warszawy
– wykład; wieża widokowa Muzeum Powstania Warszawskiego, prowadzenie: dr Szymon Niedziela, kierownik Działu Obsługi Ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.

Spoglądamy na Warszawę z lotu ptaka, by przypomnieć przebieg walk powstańczych w poszczególnych dzielnicach.

godz. 11.00-11.45  
Polityczno-dyplomatyczne tło Powstania Warszawskiego
– dyskusja; ekspozycja Muzeum Powstania Warszawskiego, udział: dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, oraz dr Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Jaka była sytuacja Polski na arenie międzynarodowej w momencie wybuchu Powstania Warszawskiego?

godz. 12.15-13.00
Gość specjalny: prof. Zbigniew Kruszewski „Jowisz”*
– wywiad z Powstańcem Warszawskim; emerytowanym profesorem politologii na University of Texas w  El Paso, działaczem Kongresu Polonii Amerykańskiej, prof. Zbigniewem Kruszewskim; ekspozycja Muzeum Powstania Warszawskiego, prowadzenie: Aleksandra Duda, przewodnik Muzeum Powstania Warszawskiego (*rozmowa w języku angielskim).

godz. 14.00-14.30
Mosty, przyczółki, przeprawy – Wisła w Powstaniu Warszawskim
– wykład; bulwary nad Wisłą, prowadzenie: Paulina Urbańska, przewodnik Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zabieramy Was na nadwiślańskie bulwary, by z tego miejsca opowiedzieć o linii frontu wzdłuż Wisły i o roli Wisły w przebiegu Powstania Warszawskiego.

godz. 15.00-15.45
Akcja „Wolność łączy 2021”
– relacja; Krakowskie Przedmieście, prowadzenie: Julia Ukielska, wolontariuszka Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak co roku podczas akcji „Wolność łączy” rozdajemy na ulicach stolicy tysiące przypinek z symbolem Polski Walczącej. Wypatrujcie naszych wolontariuszy w 120 (!) miejscach pamięci na terenie Warszawy i koniecznie opowiedzcie im o tym, jak Wy przeżywacie godzinę „W”. Na żywo połączymy się z wolontariuszkami, które będą rozdawały przypinki przechodniom w jednym z najbardziej turystycznych miejsc Warszawy.

godz. 16.40-17.20
Godzina „W” z 31. piętra
– wykład; rondo Dmowskiego, prowadzenie: dr Szymon Niedziela, kierownik Działu Obsługi Ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.

Z najwyższej kondygnacji usytuowanego w ścisłym centrum Warszawy hotelu Novotel spojrzymy na miasto, które wstrzyma na chwilę oddech i zatrzyma się, oddając cześć Powstańcom Warszawskim. Opowiemy Wam również o tym, co w Godzinie „W” działo się na ulicach stolicy 77 lat temu.

godz. 18.00-18.45
Wielkie historie małych rzeczy

– zwiedzanie; ekspozycja Muzeum Powstania Warszawskiego, prowadzenie: Andrzej Komuda, przewodnik Muzeum Powstania Warszawskiego.

Te drobne przedmioty są dziś traktowane jak najcenniejsze relikwie. Kryją się za nimi niezwykłe historie wyjątkowych ludzi. Chodźcie z nami na niepowtarzalny spacer po Muzeum Powstania Warszawskiego…

godz. 20.30-22.00
Koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”
– transmisja; Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zapraszamy na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy. Śpiewajcie z nami przed ekranami. Pobierzcie do tego ŚPIEWNIKI >

Zobacz także

Nasz newsletter