drugi album serii komiksowej

Kazimierz Leski powraca w drugim tomie serii komiksowej BRADL!

Oficer polskiego wywiadu ponownie wkracza do akcji. Czym tym razem nas zaskoczy? Wraz z nim odwiedzimy zadymione knajpy okupowanej Warszawy, zajrzymy do zapomnianych tuneli pod miastem, czy też odkryjemy tajne skrytki. Wydawnictwo Egmont Polska i Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszają na warszawską premierę, która odbędzie się 5 października w Muzeum, w Sali pod Liberatorem. Drugi tom serii komiksowej Bradl dostępny jest w sprzedaży od 15 września br.

Fabuła komiksu "Bradl tom 2" kryje w sobie wiele tajemnic. Zarówno scenariusz Tobiasza Piątkowskiego, jak i rysunki Marka Oleksickiego utrzymane są w stylistyce noir, stanowiącej idealną oprawę przygód nieustraszonych szpiegów z czasów II wojny światowej. Dzięki temu czytelnik odkrywając poszczególne wątki i sceny łatwo wczuwa się w mroczny klimat opowieści. Akcja drugiego tomu cyklu komiksowego Bradl rozgrywa się w okupowanej Warszawie – gdzie w mroku czają się tajemnice przeszłości. Kazimierz Leski wciąż nieuchwytny dla wroga, ucieka przed łapankami, prowadząc codzienną grę w podziemnej organizacji wywiadowczej Muszkieterów, do której należy.

Drugi tom to też nowe szpiegowskie zadania, nowa miłość i stary wróg, który metodycznie rozpracowuje poczynania konspiratorów. Finałowe starcie poprzedzi wyprawa do tajemniczych podziemi międzywojennej Warszawy…

Cieszymy się, że pierwszy album z cyklu komiksowego Bradl oparty na intrygującym życiorysie Kazimierza Leskiego, został tak pozytywnie odebrany, nie tylko w gronie miłośników historii obrazkowych. Muzeum propaguje przekazywanie wiedzy historycznej w nowoczesnej formie, dlatego też wraz z wydawnictwem Egmont postanowiliśmy kontynuować tę serię. Mamy nadzieję, że również drugi tom komiksu, zaskoczy czytelników i sięgną po niego i starzy i nowi odbiorcy – podkreśla Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Inspirację dla nowych epizodów stanowiła niezwykła atmosfera okupowanej stolicy, gdzie nawet znani muzycy czynnie działali w konspiracji oraz klasyczne kino gangsterskie spod znaku Va Bank z jego przerysowanymi, groteskowymi postaciami – podkreśla Tobiasz Piątkowski, scenarzysta.

Piątkowski dodaje - Nowy tom przynosi sporo akcji, rzuca nowe światło na znanych bohaterów, a także kontynuuje formalne i montażowe zabiegi z poprzedniej części. Leski odnajduje swoje miejsce w Warszawie i u boku Muszkieterów.

Rysownik Marek Oleksicki nie obniża poprzeczki, jego kreska jest nadal dynamiczna, dopracowana, a mroczne obrazy przyciągają uwagę. Praca graficzna nad kontynuacją serii Bradl była dla mnie równie fascynująca, jak w przypadku pierwszego albumu. Najciekawsze było przedstawienie wątków z przeszłości Wuja i tworzenie atmosfery szaleństwa, w której pogrąża się Helmut Radke. By przyciągnąć i utrzymać uwagę czytelnika staram się tworzyć nietypowe ujęcia i kadrowanie – mówi Oleksicki.  

O polskiej historii i naszych bohaterach możemy i powinniśmy opowiadać na różne sposoby. Oficjalnie, podniośle, z refleksją - w trakcie oficjalnych uroczystości, w podręcznikach szkolnych, na cmentarzach. Aktywnie, nowocześnie, przygodowo – w filmach akcji, w czasie festynów i rekonstrukcji. Komiks to idealne medium do przedstawiania przeszłości - przygody, scenografii, strojów, faktów. Akcji i fantazji. Taki właśnie jest drugi tom serii Bradl – zaznacza Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu.

Album został wzbogacony o wstęp historyczny dr. Andrzeja Zawistowskiego, szkice poszczególnych kadrów i postaci oraz zdjęcia okupowanej Warszawy.

Podobnie jak w pierwszym tomie komiksu, historia Bradla podzielona jest na dwie opowieści graficzne: „Jaskinia Smoka” i „Diabeł w pudełku”. Fabuła komiksu jest fikcyjna, a niektóre wydarzenia opierają się na faktach historycznych. 

Wydawcami komiksu są Muzeum Powstania Warszawskiego i Wydawnictwo Egmont Polska. 

Partnerem wydawnictwa jest Polska Grupa Energetyczna.

Kup komiks "Bradl, tom II" w internetowym sklepie z pamiątkami Muzeum Powstania Warszawskiego >

                                                                                                                            fot. Marek Michalski/MPW

Bradl, tom 2
Scenariusz: Tobiasz Piątkowski
Rysunki: Marek Oleksicki
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Objętość: 64 strony
Format: 167x255
Cena: 29,99
ISBN: 978-83-281-1900-0
Język oryginału: polski
Seria: Bradl
Kategoria: komiks polski
Tematyka: historyczny

Więcej na: www.swiatkomiksu.pl, www.1944.pl oraz www.facebook.pl/bradlwakcji


 

O autorach:

Tobiasz Piątkowski (ur. 1979) – scenarzysta, absolwent Politechniki Warszawskiej na Wydziale Architektury. Współautor m.in. serii „Status 7”, „48 stron”, „Rezydent”, „Koszmary zebrane”, „Pierwszej brygady” oraz „Nowych przygód Stasia i Nel”, a także komiksów i magazynów dziecięcych. Pracuje jako conceptual designer.

Marek Oleksicki (ur. 1979) – absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki. Pracuje dla reklamy, jest też ilustratorem, plakacistą i rysownikiem komiksów. W Polsce ukazały się trzy albumy z jego rysunkami – „Odmieniec. Trzy”, „Ursynowska specgrupa od rozwałki. Metametal” i „Bradl”. Jego prace można znaleźć w antologii o Powstaniu Warszawskim – „Powstanie ʼ44”. Głównie tworzy dla zagranicznych wydawnictw. Jego najbardziej znane komiksy to „Frankenstein’s Womb” (do scenariusza Warrena Ellisa), „28 Days Later” (do scenariusza Michaela Alana Nelsona), a także „The Darkness: Close Your Eyes” i głośna seria „Zero” (do scenariuszy Alesa Kota).


 

Dla fanów Kazimierza Leskiego oraz wielbicieli innych postaci serii „Bradl” przygotowaliśmy tapety nawiązujące do drugiego tomu komiksu – już dziś na komputerze lub telefonie możecie mieć swoich ulubionych bohaterów! Są wśród nich: Leski, Wujo, Helmut i Basia.

 

 

Pobierz tapety w odpowiedniej dla siebie rozdzielczości:

1366x768

 

1920x1080

 

1920x1200

 

smartfony

Zobacz także


w muzeum

Modernizacja ekspozycji

W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie Działań Muzealnych 2017” trwa modernizacja wybranych elementów ekspozycji stałej Muzeum Powstania Warszawskiego.

więcej
28.09

Finał Wiślanego Rajdu Rowerowego

Zakończył się Nawigacyjny Rajd Rowerowy po terenach wiślanych. Zapraszamy na finał, który odbędzie się 28 września w Bibliotece Muzeum Powstania Warszawskiego.

więcej
11.10

Miasta-feniksy. Muzyka i historia

Założeniem kompozytora Pawła Pudło było stworzenie poruszającej opowieści dźwiękowej o najbardziej zniszczonych podczas II wojny światowej miastach, które odrodziły się z popiołów.

więcej
Zarejestruj się

Zapisy na lekcje muzealne na rok szkolny 2017/2018

Serdecznie zapraszamy do rezerwacji lekcji muzealnych w Muzeum Powstania Warszawskiego na rok szkolny 2017/2018. Rezerwacja rozpocznie się w poniedziałek 28 sierpnia 2017 o godz. 9.00.

więcej