Kurs introligatorski w Pracowni Konserwacji Muzeum Powstania Warszawskiego

2019/2020

W trakcie trwania kursu uczestnicy dowiedzą się wszystkiego o książce i jej konstrukcji.

Jaki plan?

Zaczniemy od spraw podstawowych, czyli od warsztatu introligatora, narzędzi, sposobów mierzenia i cięcia różnych materiałów introligatorskich różnymi sposobami (ręcznie i na nożycach).

Przyjrzymy się bliżej papierowi, jego właściwościom i strukturze, zobaczymy, jaki wpływ na zachowanie się papieru ma woda. A skoro już będziemy mówić o papierze - będzie można czerpać własny papier i poznać dwie techniki barwienia papieru: w masie oraz barwienie klajstrowe.

Uczestnicy kursu nauczą się również, jak kleić różne materiały introligatorskie przy użyciu różnego rodzaju klejów. Przy okazji będzie można się nauczyć, jak przygotować klajster i klej glutynowy do pracy.

Dopiero po poznaniu podstaw wykonana zostanie pierwsza praca introligatorska, czyli szyty ręcznie zeszyt broszurowy. Przy tej okazji będzie można poćwiczyć ręczne cięcie więcej niż jednej kartki papieru na raz. Następnym zadaniem introligatorskim będzie wykonanie passepartout dla papieru czerpanego. Kolejne zadanie to wykonanie etui szczękowego (wraz z nim nauka cięcia, klejenia i oklejania tektur) a dla wytrwałych wykonanie teczki A4.

Najważniejszym elementem kursu będzie wykonanie notesu w oprawie nieorganicznej typu Bradel w tektury i zabarwiony własnoręcznie papier klajstrowy oraz oprawy organicznej książki w półskórek lub półpłótno. Tu po raz pierwszy skorzystamy z szywnicy, będziemy ciąć blok na gilotynie lub heblu, a także nauczymy się m. in. składać papier w składki, szyć ręcznie blok książki, przedłużać nić, i szyć kapitałki.

Konkrety!

Termin: zajęcia odbywać się będą we wtorki, od 1.10.2019 do 9.06.2020, w godzinach 16:00 - 20:00

Prowadzenie: Tamara Obłamska-Rozmus, absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, właścicielka Introligatorni Rozmus

Miejsce: Pracownia Konserwacji Muzeum Powstania Warszawskiego

Maksymalna liczba uczestników: 6 osób

Opłata za uczestnictwo w kursie: 500 zł płatne jednorazowo przed rozpoczęciem kursu

 

Zgłoszenia w formie portfolio należy wysyłać mailem na adres tamararozmus@gmail.com  

Portfolio powinno zawierać: CV, krótki list motywacyjny oraz zdjęcia prac plastycznych z różnych dziedzin sztuki. Mile widziane udokumentowane realizacje introligatorskie.

Wymagania wobec uczestników kursu: sprawność manualna, zdolności artystyczne, wyczucie estetyki i proporcji, cierpliwość, sumienność.

Na zgłoszenia czekamy do 20.09.2019. Z wybranymi osobami skontaktujemy się do 27.09.2019.

W razie pytań lub wątpliwości można skontaktować się z Tamarą Obłamską-Rozmus, tel. 664230437 (w godzinach od 9:00-16:00).

Zobacz także

Nasz newsletter