Poeci zabrani przez wojnę

POEZJA

Wolna literatura na Wolnych lekturach: nowa kolekcja jest poświęcona tematycznie tym poetyckim talentom, których rozwój przecięła wojna. Służyć ma refleksji nad różnorodnością głosów, które zamilkły.

Część z tekstów stanowi uzupełnienie zbioru utworów poetów obecnych już wcześniej na Wolnych Lekturach: należą do nich juwenilia Baczyńskiego i Ginczanki. Zapoznając się z nimi można obserwować zmianę warsztatową, nasilenie niektórych tonów, które wywołała wojna jako sytuacja historyczna i egzystencjalna. Rozszerzeniu uległ również zbiór wierszy Gajcego.

W kolekcji znaleźli się również nowi autorzy. Należy do nich Krystyna Krahelska – symbol Powstania Warszawskiego, podczas którego poległa, i symbol Warszawy jako modelka do pomnika Syrenki znajdującego się przy Wybrzeżu Kościuszkowskim w Warszawie. Są w tej grupie żołnierze-autorzy piosenek powstańczych, jak Józef Szczepański czy Stefan Leszno, a także najmłodsza poetka czasu wojny, gimnazjalistka, harcerka Teresa Bogusławska oraz bliski przyjaciel Baczyńskiego, Jerzy Kamil Weintraub-Krzyżanowski, którego niektóre wiersze przypisywano mylnie bardziej znanemu koledze po piórze.

Utwory dostępne są w formacie PDF.

Kolekcja powstała we współpracy Wolnych Lektur z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz także

Nasz newsletter