Pseudonim:
"Gordon"
Data urodzenia:
1899-03-30
Data śmierci:
1975-11-03
Funkcja:
-
Stopień:
chorąży
miejsce urodzenia:
Rogoźno
Imiona rodziców:
Ignacy - Rozalia z domu Kabat
Służba wojskowa do 1939 r.:
Po wybuchu I wojny światowej został powołany do czynnej służby w wojsku pruskim. Na Wigilię 1918 r. dostał urlop i z całym ekwipunkiem wrócił do Rogoźna, do rodziny. Gdy wybuchło powstanie wielkopolskie dołączył do niego i brał w walkach o wyzwolenie Budzynia i Chodzieży, gdzie strzałem w głowę zabił kierowcę niemieckiego pojazdu pancernego Ehrhardt M17, Grafa von Schwerin. Odznaczony został za to krzyżem Virtuti Militari kl. V.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Warszawa - Jelonki, przydział nieznany
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału
Odznaczenia:
Krzyż Virtuti Militari klasy V, Medal Niepodległości, Brązowy Krzyż Zasługi, Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1920.
Losy po wojnie:
Od 1945 r. uczył w szkole wychowania fizycznego oraz przysposobienia wojskowego w Poznaniu, w Gimnazjum im. św. Jana Kantego. Od 1947 do 1950 r. był komendantem hufca "Służba Polsce". Następnie pracował w przedsiębiorstwach budowlanych w Poznaniu i Warszawie. W 1966 r. przeszedł na emeryturę. Był członkiem ZSL i ZBoWiD. W 1971 r. został mianowany podporucznikiem.
Miejsce śmierci:
Poznań
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter