To ogólnopolski festiwal najlepszych spektakli tworzonych przez uczniów szkół ponadpodstawowych. Tematem jest walka o wolność w kontekstach zarówno historycznych, jak i współczesnych.
Na zgłoszenia czekamy do piątku, 24 marca br.
Finał konkursu, czyli Festiwal Teatralny Wolność, odbędzie się 18 i 19 kwietnia w Muzeum Powstania Warszawskiego. Finałowe spektakle oceni profesjonalne jury pod przewodnictwem aktorki Danuty Stenki. Zwycięski spektakl otrzyma nagrodę finansową w wysokości 5000 zł oraz nagrody rzeczowe dla twórców przedstawienia. Wstęp na festiwalowe spektakle będzie wolny. Już dziś zapraszamy widzów na wieczorne pokazy 18 i 19 kwietnia. Szczegółowy program festiwalu zaprezentujemy, gdy wyłonimy finalistów, czyli do końca marca br.
Zespoły zaproszone do udziału w festiwalu nie tylko zaprezentują swoje spektakle na muzealnej scenie, ale również wezmą udział w warsztatach, które poprowadzą: reżyserka Justyna Sobczyk, aktor Bartosz Porczyk oraz choreograf Leszek Bzdyl. Udział w festiwalu dla zaproszonych zespołów jest bezpłatny, wszyscy uczestnicy będą mieli zagwarantowane noclegi oraz posiłki.
Właściwie sami się zastanawiamy, dlaczego tak późno wpadliśmy na ten pomysł.
Po pierwsze, Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedzają codziennie tysiące osób z całej Polski. Młodzi ludzie chętnie spędzają tu całe godziny, ponieważ potrafimy opowiadać o historii w atrakcyjny sposób.
Po drugie, Muzeum Powstania Warszawskiego to jedyne muzeum w kraju, w którym teatr ma swoje stałe miejsce. Co roku zapraszamy do współpracy najlepszych reżyserów i reżyserki, którzy konfrontują swoją wyobraźnię i wrażliwość z wyjątkową przestrzenią historii i pamięci. Tylko my organizujemy premiery teatralne 1 sierpnia o północy. Kto z nami współpracował? Na pewno znacie takie nazwiska jak: Krystyna Janda, Andrzej Seweryn, Michał Zadara, Agata Duda-Gracz, Agnieszka Glińska, Borys Szyc, Magdalena Cielecka, Ewa Błaszczyk, Agnieszka Grochowska, Iwan Wyrypajew czy Jan Klata. A to przecież tylko niektórzy artyści związani ze sceną w Muzeum Powstania Warszawskiego.
W trakcie zwiedzania, na lekcjach muzealnych i na naszych spektaklach spotykamy tych samych młodych ludzi, którzy szukają dla siebie i swoich pomysłów przestrzeni artystycznej wolności. Dla nich właśnie organizujemy Festiwal Teatralny Wolność.
A dla wszystkich zainteresowanych teatrem przygotowaliśmy darmowe webinary z twórcami. Możecie je obejrzeć TUTAJ
Za nami spotkania z reżyserem Michałem Zadarą, aktorką Dominiką Kluźniak, dramatopisarką Weroniką Murek, scenografką i kostiumografką Anną Marią Karczmarską oraz choreografem Leszkiem Bzdylem.
Informacje dotyczące wymogów formalnych znajdziecie w regulaminie festiwalu: LINK
Gdybyście mieli jakiekolwiek pytania, piszcie tu: festiwalwolnosc@1944.pl
Patronat medialny nad projektem objął portal e-teatr